1 C
Nisko
czwartek, 1 grudnia, 2022

Zdzisław Londoński

Udostępnij

Zdzisław Londoński urodził się 8 lipca 1888 roku w Bochni w rodzinie Leontyny i Michała Londońskich. Po ukończeniu Państwowego Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie i zdaniu w 1907 roku egzaminu maturalnego, rozpoczął studia z filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie kontynuował studia na uniwersytecie w Lipsku.

W latach 1912 – 1914 pracował jako nauczyciel w Gimnazjum w Bochni. Podczas I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich i brał czynny udział w walkach, do czasu odniesienia ran 16 kwietnia 1915 roku, po czym przebywał w szpitalu we Wiedniu. Przez kolejny rok zatrudniony był na stanowisku nauczyciela w Gimnazjum Polskim we Wiedniu. Po powrocie do kraju pracował jako nauczyciel i dyrektor gimnazjum w Katowicach, a następnie w Myślenicach.

W 1919 roku uzyskał tytuł doktora filozofii. Przebywając na Śląsku aktywnie włączył się w ówczesną działalność plebiscytową oraz wziął czynny udział w III Powstaniu Śląskim, jako dowódca batalionu. W 1922 roku rozpoczął pracę w Państwowym Gimnazjum Męskim im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach, piastując stanowisko dyrektora. W 1934 roku został dyrektorem Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Stefana Czarnieckiego w Nisku. W szkole zgodnie z ówczesną reformą tworzył czteroletnie gimnazjum i dwuletnie liceum. Jednocześnie nauczał propedeutyki filozofii oraz języka łacińskiego. Kiedy wybuchła II wojna światowa podjął próby organizacji nauki w warunkach okupacji. Zainicjował utworzenie konspiracyjnego zespołu do kierowania oświatą w powiecie niżańskim.

6 listopada 1939 roku wraz z innymi nauczycielami z powiatu niżańskiego został aresztowany i osadzony w więzieniu w rzeszowskim zamku. Po zwolnieniu w listopadzie 1939 roku kontynuował konspiracyjną działalność oświatową. 18 maja 1940 roku ponownie został aresztowany i po ciężkim śledztwie jako więzień polityczny został wywieziony z pierwszym masowym transportem do KL Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 335. Został tam zastrzelony przez Niemców 6 października 1941 roku za pomoc głodującym współwięźniom.

Za swoje zaangażowanie patriotyczne i ofiarną pracę na rzecz oświaty Zdzisław Londoński otrzymał odznaczenia: Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości (1929), Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi (1931), Medal Niepodległości (1931), Srebrny Medal za Długoletnią Służbę (1938), Złoty Krzyż Zasługi (1938).

W Nisku nazwisko Zdzisława Londońskiego upamiętnione zostało: na tablicy poświęconej poległym i pomordowanym żołnierzom AK z Ziemi Niżańskiej (umieszczonej na ścianie sanktuarium św. Józefa Opiekuna rodzin w Nisku), tablicy 50-lecia napaści na Polskę i 71 rocznicy odzyskania niepodległości upamiętniającej zamęczonych i poległych opiekunów i wychowawców niżańskiej młodzieży szkolnej i harcerskiej (umieszczonej w korytarzu głównym Liceum Ogólnokształcącego w Nisku) oraz na tabliczce w części wystawy „Miasto w kostce” poświęconej zasłużonym osobom związanym z Niskiem (w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji).

1,161FaniLubię
274ObserwującyObserwuj
47SubskrybującySubskrybuj

Polecane

Zakłady Mięsne w Nisku

14 lipca 1969 roku uruchomiono Zakłady Mięsne w Nisku...

Stanisław Ćwikowski

Stanisław Ćwikowski urodził się 2 czerwca 1885 roku w...

Oskar Schmidt

Oskar Schmidt urodził się 10 maja 1882 roku w...

Hrabina Maria Teresa Julia z Kinskych Resseguier de Miremont

Hrabina Maria Teresa Julia z Kinskych Resseguier de Miremont...

Szkoła Podoficerska Piechoty dla Małoletnich nr 3 w Nisku

11 kwietnia 1932 roku rozkazem Ministra Spraw Wojskowych gen....

Archiwalne posty

Ułatwienia dostępu