„Dzieje miasta w pięciu odsłonach” to nazwa projektu zrealizowanego przez Niżańskie Stowarzyszenie dla Kultury przy współpracy z Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”. Zakładał on realizację pięciu inicjatyw, których celem było wzmocnienie tożsamości kulturowej i ochrona dziedzictwa lokalnego. Każda ze zrealizowanych inicjatyw bazowała na wykorzystaniu lokalnych zasobów historycznych i lokalnych zasobach infrastrukturalnych. Wszystkie koncentrowały się na popularyzacji wiedzy na temat historii Niska. Powstałe produkty powiązane zostały z funkcjonowaniem placówki miejskiej – Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji, która skupia wokół siebie odbiorców zainteresowanych pozyskaniem wiedzy o przeszłości miasta.
FILM EDUKACYJNY „HISTORIA NISKA – CZYLI JAK TO SIĘ STAŁO, ŻE WYROSŁO MIASTO”
Autorką filmu (scenariusz, reżyseria, postaci, scenografia, montaż) jest znakomita, niżańska artystka Paulina Kara. Film powstał w technice animacji poklatkowej. Trwa około 20 minut, składa się z blisko 40 000 zdjęć. Muzykę do filmu skomponował Tomasz Kara – Sajek – muzyk zespołu „Baśnie Zebrane”.
W filmowej opowieści rolę narratora pełni Zuzanna Żbik. Nad poprawnością merytoryczną treści historycznych czuwał Tomasz Żbik. Premierowy pokaz filmu odbył się 11 czerwca 2021 r. w sali kinowej Kina „Sokół”. Zorganizowano także dwa otwarte pokazy dla publiczności w dniu 25 czerwca 2021 r. w sali multimedialnej Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji.
Zgodnie z założeniami projektowymi projekcje filmowe są elementem oferty edukacyjnej NCHiT dla grup zorganizowanych.
INTERAKTYWNA WYSTAWA „MIASTO W KOSTCE”
Niecodzienna wystawa została zlokalizowana w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji. Jej twórcy zgromadzili, przedstawili i udostępnili wiedzę na temat wybranych zagadnień związanych z historią miasta Nisko oraz przedstawili sylwetki osób, które swoją działalnością chlubnie zapisały się w historii miasta. Na wystawę składają się interaktywne kostki, poświęcone 19 tematom [Bitwa pod Niskiem, Niżańskie cmentarze, Harcerstwo w Nisku, kościół w Nisku, Historia lecznictwa w Nisku, Kultura w Nisku, Niżańskie medale, Odznaczenia i odznaki, Nisko podczas I wojny światowej, Nisko podczas II wojny światowej, Niżańscy Sprawiedliwi, Obóz w Zarzeczu, Oświata w Nisku, Historia przemysłu w Nisku, Poczta w Nisku, Pomniki i miejsca pamięci w Nisku, Sport w Nisku, Straże pożarne w Nisku, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Nisku, Zakłady Południowe w Nisku], tabliczki upamiętniające 20 wybitnych
i zasłużonych dla miasta Nisko postaci. Elementy te stanowią część stałej ekspozycji. Przez dłuższy czas pokazywano także 32 archiwalne wielkoformatowe fotografie przedstawiające dawne Nisko. W przyszłości będą one wielokrotnie eksponowane podczas wystaw tematycznych i zajęć edukacyjnych w placówce.
Zwiedzający dostęp do wiedzy uzyskują za pomocą fotokodów – kodów QR, które zostały nadrukowane na kostkach i tabliczkach. Na użytkowników czekają ciekawe materiały audiowizualne i opracowania tematyczne w formacie PDF przygotowane przez regionalistów, gotowe do pobrania i odczytu w dowolnym, wybranym przez siebie momencie i miejscu.
Wystawę otwarto 6 sierpnia 2021 r. Jest dostępna dla zwiedzających w godzinach funkcjonowania Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji.
WIECZÓR WSPOMNIEŃ O WYBITNYCH MIESZKAŃCACH MIASTA NISKO
Wieczór wspomnień o postaciach wybitnych i zasłużonych dla Niska odbył się w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji w dniu 14 lipca 2021 r. Sylwetki osób zapisanych w historii miasteczka przybliżył zebranym regionalista Mariusz Kowalik. Wspominano właścicieli dóbr niżańskich: Eugeniusza Kinskiego, Marię i Oliviera Rességuierów, Gerhardta Franckego; wybitnych wojskowych: podporucznika inż. Jana Olechowskiego, gen. bryg. Stanisława Dąbka, podpułkownika Sylwestra Drączkowskiego, podpułkownika Karola Piłata, kapitana Mikołaja Fedorowicza; zasłużonych dla oświaty: Ludwika Latawca, Stanisława Ćwikowskiego, Zdzisława Londońskiego, Oskara Schmidta, Romana Ślęzaka, Stanisława Beresia oraz zasłużonych dla miasta Nisko: Antoniego Wojciechowskiego, Stanisława Chruściela, Jana Sieka, Mirosława Żuławskiego, dra Jerzego Milika, ks. prof. dr hab. Mariana Wolickiego, ks. prałata Mariana Balickiego.
PODRĘCZNIK HISTORYCZNEGO DLA NAJMŁODSZYCH „CZY WIECIE, ŻE…”
Podręcznik „Czy wiecie, że…” to 24 opowieści dla najmłodszych poszukiwaczy wiedzy o dawnym Nisku. Autorką opracowania i tekstów jest Karolina Kutyła, jedno z zagadnień opracował Ryszard Zemła. Podręcznik przepięknie zilustrowała, pochodząca z Niska, utalentowana artystka Magdalena Kara – Sajek. Opiekunem merytorycznym wydawnictwa był Janusz Ogiński. Wydawnictwo ma nietypową formę 24 luźnych, tekturowych kart, zapakowanych w tekturowe pudełko. Do wyczerpania zapasów bezpłatna publikacja jest dostępna w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji.
POCZTÓWKI W CYKLU „NOWE MIASTO W STAREJ SZACIE”
„Nowe miasto w starej szacie” – to 5 pocztówek zaprojektowanych przez niżańskiego artystę fotografa Rafała Marchuta. Bezpłatne pocztówki dystrybuowało Niżańskie Centrum Historii i Tradycji.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Materiały opracowane przez Niżańskie Stowarzyszenie dla Kultury, współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014 – 2020. Niżańskie Stowarzyszenie dla Kultury opracowało materiały w ramach Projektu Grantowego pt. Wsparcie inicjatyw związanych z lokalnym dziedzictwem kulturowym i historycznym, realizowanym przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”.