11.9 C
Nisko
niedziela, 28 maja, 2023

Oskar Schmidt

Udostępnij

Oskar Schmidt urodził się 10 maja 1882 roku w Czechowicach. Po ukończeniu w 1913 roku Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego w Krakowie, odbywał służbę w armii austriackiej i brał udział w walkach podczas I wojny światowej. W 1914 roku dostał się do niewoli rosyjskiej i przebywał na Syberii do października 1921 roku. Kiedy udało mu się powrócić do Polski, do 1922 roku, odbywał służbę w Wojsku Polskim w Kowlu, w stopniu porucznika. Później rozpoczął prace jako nauczyciel, jednocześnie studiując na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył studia w 1931 roku uzyskując tytuł doktora historii. W 1934 roku otrzymał z nadania Wojewody Śląskiego tytuł profesora. Został inspektorem szkolnym w Bielsku – Białej, piastując to stanowisko do 1939 roku. Wkrótce po wybuchu II wojny światowej trafił do Niska, gdzie schroniła się jego żona i dzieci. Tu w październiku 1939 roku brał udział w próbach uruchomienia szkoły powszechnej, gimnazjum i liceum. Niestety wkrótce wraz z pozostałymi nauczycielami z powiatu niżańskiego został aresztowany i trafił do więzienia w Rzeszowie gdzie przebywał kilka tygodni.

Po zwolnieniu powrócił do Niska, gdzie zaangażował się w organizację tajnego nauczania. Prowadził zajęcia dla kilkunastu kompletów na poziomie wszystkich klas gimnazjum i liceum, od 1940 do 1944 roku. Po zakończeniu wojny działał na rzecz ponownego uruchomienia Gimnazjum i Liceum w Nisku, gdzie został nauczycielem języka niemieckiego oraz pierwszym dyrektorem po II wojnie światowej. Zorganizował egzamin maturalny dla uczniów, którzy program liceum przerobili podczas tajnych kompletów. Egzaminy, które odbyły się 5 – 12 grudnia 1944 roku, były pierwszą powojenną maturą w Polsce.

W 1945 roku opuścił Nisko i powrócił na Śląsk. W 1948 roku zmienił nazwisko na Stanisław Wojaczyński. Nadal pracował w szkolnictwie pełniąc kolejno funkcje: wizytatora szkół w Kuratorium Okręgu Szkolnego Śląskiego, nauczyciela w Śląskich Technicznych zakładach Naukowych w Katowicach, wicedyrektora Zakładu Doskonalenia Rzemiosła w Katowicach, do przejścia na emeryturę w 1957 roku.

Zmarł 4 kwietnia 1966 roku w Katowicach. Był odznaczony: Krzyżem Walecznych z okuciem (1923), Medalem Niepodległości (1931) oraz Brązowym Medalem „Za Długoletnią Służbę” (1938).

1,161FaniLubię
364ObserwującyObserwuj
48SubskrybującySubskrybuj

Polecane

URODZONY ZABÓJCA Z ZARZECZA

Wysoki, barczysty, niezwykle inteligentny i zamożny gospodarz. Tak na...

O DWÓCH TAKICH CO BUDŻET NISKA UKRADLI

Rankiem 9 maja 1884 roku senne zazwyczaj Nisko ożywiła...

BURZLIWY ŻYWOT JÓZEFA Z WOLINY

W wieku 74 lat, w przypływie szaleństwa podpalił zabudowania...

RODEM Z RACŁAWIC KOŁO NISKA

W 2004 roku bardzo uroczyście obchodzono w Nisku stulecie...

DZIEDZIC Z ZARZECZA KOŁO NISKA

Był ostatnim właścicielem majątku w Zarzeczu k. Niska. Tuż...

Archiwalne posty

Ułatwienia dostępu