15.4 C
Nisko
środa, 12 czerwca, 2024

Majówka Teatralna | Sobota – Niedziela

Udostępnij

W czasie Majówki Teatralnej 2022 nie zabrakło propozycji dla  młodzieży i dorosłych.  W sobotę, 14.05.2022 r, Wystąpił Teatr „Kontynuacja” ze spektaklem „Antygona w Nowym Jorku” (reż. Marek Urban) a w niedzielę zaprezentowali „Pierwiastek z minus jeden” (reż. Wiesław Kieżun).  Po raz pierwszy wystąpił Teatr „Nisko się kłaniamy” ze spektaklem „Pierwszy człowiek świata” w reż. Marii Bembenek. Jest to młodzieżowa grupa, która powstała w październiku 2021 roku i działa w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” w Nisku pod kierownictwem Marii Bembenek. Gościnnie wystąpił  Puławski Teatr Amatora ze spektaklem „Się kochamy” w reż. Ryszarda Stępnia.


„PIERWSZY CZŁOWIEK ŚWIATA” | Teatr „Nisko się kłaniamy” NCK „Sokół” | reż. Maria Bembenek
Teatr „Nisko się kłaniamy” to młodzieżowa grupa, która powstała w październiku 2021 r. Działa w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” w Nisku pod kierunkiem Marii Bembenek. Podczas „Majówki Teatralnej” grupa wystąpiła na scenie po raz pierwszy!

„PIERWSZY CZŁOWIEK ŚWIATA” to sztuka autorstwa Marii Wojtyszko, będąca mądrą opowieścią o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Praktoś, potomek pierwszych rodziców Pramyszy i Presłonia, opuszcza swój dom. Wędrując poznaje nieodłączne elementy świata, dojrzewa, przestaje buntować się przeciwko rodzicom i całemu światu. Oswaja ziemię, zakochuje się i wraca ze swoją wybranką do Pramyszy i Presłonia. Niekiedy trzeba popełnić parę błędów po to,
by zrozumieć, co jest w życiu najważniejsze. Dobrze jest wrócić z dalekiej wędrówki z bagażem mądrych doświadczeń!

FOTOGALERIA ZE SPEKTAKLU TEATRU „NISKO SIĘ KŁANIAMY” >>>> PIERWSZY CZŁOWIEK ŚWIATA


„ANTYGONA W NOWYM JORKU” | Teatr „Kontynuacja” NCK „Sokół” | reż. Marek Urban
Teatr „Kontynuacja” NCK „Sokół” rozpoczął działalność w 2007 r. Ma na koncie 15 premier oraz blisko 200 wystawionych spektakli.  Grupa zrzeszająca osoby dorosłe oraz niżańską młodzież sięga po repertuar klasyczny.  Misja teatru
to przede wszystkim kultywowanie narodowej tradycji poprzez ukazywanie żywym słowem wielkich dzieł literatury polskiej.

„ANTYGONA W NOWYM JORKU” to współczesna sztuka teatralna autorstwa Janusza Głowackiego, która przenosi widzów do Stanów Zjednoczonych, „serca światowej demokracji”. Tam, w centrum Manhattanu, znajduje się Tompkins Square Park zamieszkany przez bezdomnych, którzy marząc o zrobieniu kariery w Ameryce,  przebudzili się na parkowej ławce… To doskonała sztuka, dająca do myślenia. Wiele symbolicznych sytuacji pozostawia człowieka z refleksjami na co najmniej kilka dni.

FOTORELACJA ZE SPEKTAKLU TEATRU KONTYNUACJA >>> ANTYGONA W NOWYM JORKU


„PIERWIASTEK Z MINUS JEDEN” | Teatr „Kontynuacja” NCK „Sokół” |  reż. Wiesław Kieżun  to lekka, przyjemna i błyskotliwa komedia, która powstała w 1966 r. Autorem sztuki jest Marian Hemar, Lwowianin, urodzony w 1901 r. W utworze autor w komediowym tonie analizował faustowskie starcie dobra ze złem. Sztuka jest rozwinięciem nurtującego Hemara pytania: czym jest moralność, gdzie są jej granice, czy w człowieku jest więcej dobra czy zła?  

FOTOGALERIA ZE SPEKTAKLU TEATRU KONTYNUACJA >>>>PIERWIASTEK Z MINUS JEDEN


„SIE KOCHAMY” | PUŁAWSKI TEATR AMATORA | reż. Ryszard Stępień
Puławski Teatr Amatora jest kontynuacją idei Puławskiego Teatru Amatorów, jednego z najdłużej działających teatrów amatorskich w powojennej Polsce.
W latach 1949 – 1989 prowadzony był przez Zbigniewa Kędzierskiego i Mariana Wolskiego. Repertuar grupy zasadzał się na inscenizacji klasycznej, współczesnej dramaturgii polskiej  i światowej, jak również teatru poezji i kabaretu literackiego. W 2005 r. teatr reaktywowano pod obecną nazwą. Kieruje nim  Ryszard Stępień. Teatr formalnie stanowi część Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”, skupia osoby w różnym wieku, przygotowuje średnio jedną, dwie premiery w roku. W swoim dorobku ma wiele przedstawień. Dotychczasowy repertuar to miedzy innymi sztuki: Trzy zbiry Dario Fo, Wysiadywaczka Stefanii Grodzieńskiej, Remont Andrzeja i Janusza Kondratiuków, Nondum Lidii Amejko oraz widowisko oparte na poemacie heroikomicznym F. D. Kniaźnina Balon w reżyserii Renaty Siedlaczek i Ryszarda Stępnia.

„SIE KOCHAMY”, autorstwa Murraya Schisgala, to opowieść o klasycznym trójkącie miłosnym, w którym to mężczyźni knują zaskakującą
w skutkach intrygę. Znakomita farsa o przewrotności ludzkiej natury, wspaniale napisane dialogi, humor rodem z najlepszych amerykańskich komedii filmowych. Ta sztuka to doskonała zabawa dla wszystkich tych, którzy nie boją się podążać za prawdziwym uczuciem! Rzecz jest bowiem o miłości, która nie jest już ani duszy zamętem, ani uniesieniem, ani szaleństwem, ani szczęściem, ani nawet nieszczęściem. Ta miłość niegodna jest już dziś swego – uświęconego przez poetów – imienia. Stała się czymś innym: śmieszną, żałosną potrzebą miłości jako lekarstwa na dolegliwości życia. Lekarstwa, które straciło swoją skuteczność…

FOTORELACJA ZE SPEKTAKLU PUŁAWSKIEGO TEATRU AMATORA >>> SIE KOCHAMY 

1,161FaniLubię
364ObserwującyObserwuj
48SubskrybującySubskrybuj

Polecane

Nabór wystawców na Niżański Festiwal Kultury Łowieckiej

Serdecznie zapraszamy do zgłaszania swojego udziału Koła Łowieckie, Kluby...

KONKURS FILMOWY

Młodzieżowa Rada Miejska w Nisku oraz Burmistrz Gminy i...

Sukcesy naszych wokalistek na ogólnopolskich konkursach!

Podopieczni Aliny Bytnar wzięli udział w kolejnych konkursach wokalnych,...

Przegląd sztuki dziecięcej i młodzieżowej SZKATUŁA 2024

Niżańskie Centrum Kultury SOKÓŁ zaprasza na Przegląd Sztuki Dziecięcej...

Zapraszamy na spektakl „Robale”

Zapraszamy na spektakl "Robale" w wykonaniu Młodszej Grupy Teatru...

Archiwalne posty

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Ułatwienia dostępu