8.6 C
Nisko
sobota, 20 kwietnia, 2024

TRADYCJI STAŁO SIĘ ZADOŚĆ!

Udostępnij

1,161FaniLubię
274ObserwującyObserwuj
47SubskrybującySubskrybuj

W ubiegłą niedzielę, 11 września 2022 r., odbyła się kolejna edycja koncertu „Na straży tradycji”. Ze względu na fatalne warunki pogodowe zmieniliśmy lokalizację imprezy z Parku Miejskiego na salę widowiskową NCK „Sokół”. Na tych, którym deszcz niestraszny czekała solidna dawka dobrego, tradycyjnego muzykowania.

Gości przywitała nasza Niżańska Kapela. Niebanalne aranżacje utworów, malownicze stroje i energia wykonawców zrobiły swoje, nie obeszło się bez bisów. Po Niżańskiej Kapeli przyszedł czas na występ Kapeli Butrynów z Janowa Lubelskiego. Nagle przenieśliśmy się w region Roztocza. Otoczyły nas dźwięki, w których przenikały się różnorodne tradycje: polska, ukraińska, tatarska, żydowska, wołoska. Nie lada gratką była prezentacja suki biłgorajskiej – staropolskiego smyczkowego instrumentu muzycznego, którą odtworzył i wprowadza na nowo do praktyki lider kapeli Zbigniew Butryn.

Wieczór zakończył się w zgoła innym klimacie. Sceną zawładnęła Kapela Świętokrzyska z charyzmatyczną solistką Aleksandrą Cieślak na czele. Zapanowała atmosfera towarzysząca występom dawnych kapel podwórkowych. Sugestywne, zabawne teksty, skoczna muzyka rozbawiły publiczność. Choć brakowało parkietu, niektórych nogi same porwały do tańca.

W holu NCK „Sokół” swoje prace prezentowały nasze niżańskie rękodzielniczki, można było obejrzeć wystawę malarstwa Michała Potaczały, a dzieciaki mogły dać upust talentom artystycznym podczas warsztatów plastyczno – manualnych. Wydarzenie z pewnością się udało. Jedyne czego brakowało, to piękna pogoda, która gwarantowałaby liczniejszy udział publiki. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku zaświeci słońce i spotkamy się tradycyjnie w Parku Miejskim.

Ułatwienia dostępu