Zapraszamy grupy szkolne do zwiedzania wystawy stałej poświęconej historii Niska oraz wystaw czasowych prezentujących dorobek artystyczny twórców związanych z naszym miastem. Grupy zwiedzają ekspozycje z edukatorem.
Istnieje możliwość zorganizowania lekcji muzealnej towarzyszącej bieżącym wystawom, uczestnictwa w projekcjach filmów edukacyjnych, pogadankach na temat historii miasteczka lub organizacji spaceru po mieście połączonego z opowieścią o najważniejszych miejscach związanych z jego historią. Oferta jest dostosowana do wieku odbiorców.
INFORMACJE PODSTAWOWE
- Zajęcia prowadzone są w godzinach pracy placówki: poniedziałek – czwartek 8.00 – 16.00, piątek 10.00 – 18.00
- Zajęcia są prowadzone wyłącznie z grupami wcześniej umówionymi. Konieczne jest wcześniejsze ustalenie terminu, zgłoszenie liczebności grupy. Prosimy o kontakt w przypadku jakichkolwiek zmian w ustalonych kwestiach.
- W trosce o zdrowie zwiedzających zasady korzystania z zajęć grupowych zostały przystosowane do aktualnych wymogów sanitarnych.
- Udział w zajęciach i wydarzeniach organizowanych przez Niżańskie Centrum Historii i Tradycji jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na rejestrację fotograficzną i wykorzystanie zdjęć na potrzeby NCHiT.
- Korzystanie z oferty NCHiT jest bezpłatny.
W przypadku zainteresowania zwiedzaniem grupowym prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny, w celu ustalenia szczegółów – tel.: 530 730 988, email: oficyna.nisko@gmail.com
WYBRANE PROPOZYCJE
JAK WYROSŁO NASZE MIASTO – projekcja filmu animowanego pt. „Historia Niska – czyli jak to się stało, że wyrosło miasto”. Film powstał w technice animacji poklatkowej. Trwa ok. 20 minut. Autorką filmu (scenariusz, reżyseria, postaci, scenografia, montaż) jest niżańska artystka Paulina Kara. Muzykę do filmu skomponował Tomasz Kara – Sajek, rolę narratora pełni uczennica jednej z niżańskich szkół, Zuzanna Żbik. Projekcję poprzedza krótkie wprowadzenie edukatora na temat kulis powstania filmu i techniki tworzenia animacji poklatkowej.
Czas trwania: około 30 minut
CZY WIECIE ŻE… – prezentacja multimedialna dla najmłodszych, która pozwoli zapoznać się z ciekawostkami związanymi z przeszłością miasteczka Nisko. Kanwą opowieści będą zabawne ilustracje Magdaleny Kary – Sajek do podręcznika historycznego dla najmłodszych „Czy wiecie, że…”. W odkrywaniu historii towarzyszyć będą dzieciom bajkowe postaci: Ofelia, Felek i piesek Ofik.
Czas trwania: około 30 minut
MUZEUM – CO TO TAKIEGO? – zapraszamy dzieci, które chciałby się dowiedzieć czym jest muzeum, jakie ma zadania, kto w nim pracuje. Edukator opowie o rodzajach muzeów, wskaże najciekawsze w Polsce i okolicy, podpowie co można zobaczyć w muzeum i jak należy się zachowywać podczas zwiedzania. Na koniec dzieci zwiedzą aktualne wystawy w NCHiT.
Czas trwania: około 30 minut
MIASTO W KOSTCE – podczas spotkania edukator przedstawi prezentację multimedialną na temat historii Niska oraz pokieruje jak samodzielnie korzystać z wystawy interaktywnej „Miasto w kostce”. Na wystawę składa ją się interaktywne kostki, poświęcone kilkunastu tematom związanym z historią Niska oraz tabliczki upamiętniające wybitnych i zasłużonych dla miasta Nisko postaci. Na kostkach i tabliczkach znajdują się nadrukowane fotokody – Kody QR, za pomocą których zyskujemy dostęp do przygotowanych treści. Aby z nich skorzystać musimy użyć telefonu z zainstalowaną, darmową aplikacją do odczytu kodów.
Czas trwania: około 30 minut
5 PYTAŃ DO… – projekcja filmu dokumentalnego o niżańskich twórcach kultury pt. „5 pytań do…”. Film uwiecznia sylwetki i dorobek ludzi obecnie tworzących kulturę w Nisku dla kolejnych pokoleń. W filmie wystąpili: malarka, rzeźbiarka, poetka – Elżbieta Boukourbane, fotograf – Marian Grzybowski, twórca lalek, rzeźbiarka, malarka, ceramik – Paulina Kara, muzyk, twórca Niżańskiej Kapeli Ludowej – Mieczysław Koziarz, fotograf – Rafał Marchut, malarz – Michał Potaczała, twórca rysunków satyrycznych – Jan Surma, aktor i reżyser Teatru Kontynuacja – Marek Urban, fotograf – Marcin Walko, artysta modelarz – Tomasz Żbik. Film „5 pytań do…” stworzył duet: Adam Głaczyński i Andrzej Nykolyshyn. Adam Głaczyński, wcielił się w rolę reżysera, wędrował po Nisku, odwiedzał i poznawał jego utalentowanych mieszkańców. Andrzej Nykolyshyn w projekcie był operatorem kamery i montażystą.
Czas trwania: około 60 minut
SPACER „ŚLADAMI HISTORII” – podczas spaceru poznajemy historię najważniejszych zabytków i miejsc związanych z historią Niska.
Czas trwania: około 30 minut.
Wariant I „Serce miasteczka”
Początek spaceru: Oficyna Pałacowa
Przystanek 1. Pałac
Przystanek 2. Kościół
Przystanek 3. Ławeczka hrabiny Marii
Przystanek 4. Szkoła Ludowa
Przystanek końcowy: Gimnazjum, pomnik „Orląt lwowskich”.
Spacer zakończy prezentacja animacji w rzeczywistości rozszerzonej pod muralem „W drodze po cud”.
Wariant II
Początek spaceru: NCHiT
Przystanek 1. Pałac
Przystanek 2. Tartak i browar
Przystanek 3. Pierwsze biuro dyrekcji Zakładów Południowych w Nisku, Zakłady Metalowe Nimet
Przystanek 4. Park Miejski w Nisku
Przystanek 5. Budynek TG „Sokół”
Przystanek końcowy: WKU