Wystawy

Wszystkie wystawy stałe można zwiedzać samodzielnie lub na życzenie w towarzystwie edukatora. Dla grup zorganizowanych oferujemy projekcję filmu animowanego „Historia Niska – czyli jak to się stało, że wyrosło miasto” autorstwa Pauliny Kary. Ze względu na wysoką jakość artystyczną produkcji polecany jest nie tylko najmłodszym, ale również widzom dorosłym. Trwa ok. 20 min.


WYSTAWY STAŁE


 „JEST TAKIE MIEJSCE… NISKO. OSADA, WIEŚ KRÓLEWSKA, DOBRA KAMERALNE, POWIAT, MIASTO”

Wystawa przybliża zwiedzającym historię miasteczka od czasów pierwszego osadnictwa do czasów II wojny światowej. Ekspozycja pozwala zapoznać się z dziejami miejscowości w układzie chronologicznym. Tworzą ją wielkoformatowe wydruki ścienne przedstawiające archiwalne fotografie postaci, miejsc, budynków, map, dokumentów, wycinków prasowych oraz autentyczne przedmioty będące świadkami przeszłości. Ekspozycję wzbogacają wyświetlacze z prezentacją treści w wersji elektronicznej. Czasowo wystawie towarzyszy ekspozycja kolekcji militariów z okresu I wojny światowej ze zbiorów Muzeum Historii Ziemi Rudnickiej w Rudniku nad Sanem.


„MIASTO W KOSTCE”

Twórcom wystawy „Miasto w Kostce” przyświecała idea, by w jednym miejscu zgromadzić, przedstawić i udostępnić wiedzę na temat wybranych zagadnień związanych z historią miasta Nisko oraz przybliżyć sylwetki osób, które swoją działalnością chlubnie zapisały się w historii miasta. Stanowi ona swoistą skarbnicę wiedzy. Zwiedzający, korzystając z własnego telefonu oraz aplikacji do odczytów fotokodów (kody QR), mogą obejrzeć materiały audiowizualne oraz pobrać opracowanie związane z danym tematem lub notę biograficzną interesującej go osoby. 


SALON JANA MARII GISGESA

W niewielkim zakątku, przeznaczonym na miejsce pamięci literata związanego z Niskiem – Jana Marii Gisgesa, zgromadzono autentyczne przedmioty, fotografie i dokumenty przekazane miastu przez rodzinę artysty. W posiadaniu NCHiT znajduje się bogaty, prywatny  księgozbiór J. Marii Gisgesa. W saloniku wyeksponowano jedynie jego namiastkę. Pobyt w saloniku pozwala zapoznać się z poezją twórcy poświęconą naszemu miasteczku. Przeczytamy w nim wiersze o Nisku przepięknie zilustrowane przez naszą znakomitą niżańską malarkę i poetkę w jednym – Elżbietę Boukourbane.


MURAL „W DRODZE PO CUD. 1918-1920”

Uwadze odwiedzających Niżańskie Centrum Historii i Tradycji polecamy, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby NCHiT, mural wykonany przez podkarpackiego artystę Arkadiusza Andrejkowa. Przedstawia on trzy ważne dla miasta postacie: Stefana Kościółka, Mariana Zarembę i Jana Olechowskiego, którzy poświęcili życie walcząc o kształt polskich granic w latach 1918 – 1920. Wojenne losy bohaterów można poznać korzystając z telefonu i uruchamiając bezpłatną aplikację NISKO. TRIP BACK IN TIME. Po jej uruchomieniu użytkownik może obejrzeć animację wykorzystującą technologię rzeczywistości rozszerzonej.


WYSTAWY CZASOWE


Wystawy czasowe prezentują dorobek artystyczny twórców związanych z Niskiem. Zdarzają się również wystawy uznanych twórców nie mających bezpośrednich powiązań z naszą miejscowością. Okazjonalnie realizujemy wystawy o charakterze historycznym. Nasze wystawy tworzymy w kameralnej galerii, wyposażonej w profesjonalne oświetlenie, ścianki ekspozycyjne, gabloty oraz system wystawienniczy. Do tej pory udało nam się stworzyć przestrzeń do prezentacji następujących wystaw:

Wystawy historyczne: