17.2 C
Nisko
sobota, 14 września, 2024

Jak żyli mieszkańcy Niska w okresie międzywojennym

Udostępnij

[td_block_social_counter facebook="ncksokolnisko/" manual_count_facebook="1161" youtube="channel/UC2rzgT-CDcE-3aWCbr1E6PA" manual_count_youtube="47" instagram="ncksokol/" manual_count_instagram="274" style="style1"]

Jak wyglądało życie codzienne mieszkańców Niska w okresie międzywojennym? Tego mogli dowiedzieć się uczestnicy trzeciego spotkania z cyklu „Nisko między wojnami”, które odbyło się w piątek, 29 września 2023 r. w NCHIT. W roli prelegenta wystąpił tym razem pasjonat historii regionu Jacek Siembida.

Prelegent rozpoczął swój wykład od nakreślenia obrazu Niska sprzed I wojny światowej. Jak podkreślił, w tym czasie uchodziło ono za jedno z najpiękniejszych i najczystszych miejscowości galicyjskich. Wszystko zmieniło się z nadejściem wojny. Długotrwałe i krwawe walki w październiku 1914 i czerwcu 1915 r. spowodowały, że Nisko poważnie ucierpiało, a blisko 80% budynków zostało zniszczonych. Następnie uczestnicy wykładu mogli dowiedzieć się jak po wojnie zmieniła się architektura Niska i jak wyglądało w tym czasie życie jego mieszkańców. W okresie międzywojennym w Nisku prężnie rozwijał się handel oraz rzemiosło. Funkcjonowały różnego rodzaju przedsiębiorstwa, sklepy, zakłady fryzjerskie, fotograficzne i nie tylko, a na placu Wolności mieściła się niewielka stacja benzynowa. Stołowano się głównie w domach, ale chętnie odwiedzano także restauracje, np. u Emila Jagodzińskiego. Na ulicach Niska spotkać można było elegancko ubrane kobiety oraz mężczyzn w wełnianych garniturach, a podczas środowych targów gospodarzy w kożuchach, czapkach zwanych maciejówkami oraz w butach z cholewami.

Lata 20. i 30. XX w. to czas potańcówek, rozrywek, rozwoju kultury. Rolę koordynatorów życia kulturalnego pełniło Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, członkowie Towarzystwa Kasynowego w Nisku, Związek Pracy Obywatelskiej Kobiet, Towarzystwo Szkoły Ludowej. Zabawy taneczne organizowano najczęściej w położonym za koszarami „lasku tombolskim”. Ponieważ w tym czasie nie było wielu rozrywek, chętnie uprawiano również sport.

W okresie międzywojennym w Nisku niestety kwitła także przestępczość. Najpowszechniejsze były napady rabunkowe, kradzieże i rozboje. Szczególnie niebezpiecznym miejscem był niżański dworzec kolejowy.


Na kolejny wykład z cyklu „Nisko między wojnami” do NCHIT zapraszamy już w piątek, 6 października 2023 r.
W rolę prelegenta po raz kolejny wcieli się Jacek Siembida. Opowie on o wielkich nadziejach i szansach, które przyniosły ze sobą narodziny COP.

Wstęp wolny.


Cykl wykładów zrealizowany jest przez Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” w ramach projektu „Czas odbudowy i wielkich zmian”. Działanie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Ułatwienia dostępu