19.4 C
Nisko
sobota, 23 września, 2023

Botanika i akty w grafikach Marty Wakuły-Mac

Udostępnij

Już niebawem w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji zaprezentowana zostanie twórczość artystki Marty Wakuły-Mac. Po serii malarstwa, ściany galerii NCHiT wypełni tym razem grafika.


Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowano na sobotę, 2 września o godz. 17.00.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Serdecznie zapraszamy!


Marta Wakuła-Mac urodziła się w 1979 roku w Nisku. Ukończyła niżańskie Liceum Ogólnokształcące im. hetmana Stefana Czarnieckiego. Jest absolwentką Instytutu Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dyplom z linorytu obroniła w pracowni prof. Jerzego Jędrysiaka.

W latach 2004-2015 była członkinią najstarszej i tym samym największej pracowni graficznej Graphic Studio Dublin w Irlandii. Obecnie należy do Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki Kraków, a także Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego.

Zajmuje się grafiką warsztatową, głównie akwafortą oraz linorytem. Mieszka i tworzy w Krakowie, gdzie w Nowohuckim Centrum Kultury prowadzi Otwartą Pracownię Graficzną. Uczy technik takich jak: linoryt, sucha igła, monotypia oraz szablon.

Jej twórczość była wielokrotnie nagradzana. Artystka jest laureatką stypendium Culture Ireland. Została uhonorowana nagrodą Arts Council Travel and Training Award. Otrzymała wyróżnienie honorowe w konkursie graficznym „Akt” w Biurze Wystaw Artystycznych Rzeszów oraz wyróżnienie i medal w XVI Międzynarodowym Bienale Małej Formy i Exlibrisu w Ostrowie Wielkopolskim w 2016 roku. Zdobyła też wyróżnienie w organizowanym przez Związek Polskich Artystów Plastyków w Krakowie konkursie „Najlepsza Grafika Miesiąca” w miesiącach: Wrzesień 2021, Październik 2020 i 2021 oraz Czerwiec 2023

Na wystawie w NCHiT zaprezentuje prace wykonane na przestrzeni kilku ostatnich lat. Będą to najnowsze cykle linorytów w technice redukcyjnej oraz botaniczna seria studium magnolii, a także cykle aktów w technikach wklęsłodrukowych trawionych i suchych.

Wystawę tworzyć będzie także seria pejzaży morskich oraz uproszczonych, syntetycznych obrazów o cechach minimalistycznej, współczesnej grafiki, najnowsze drzeworyty, linoryty i monotypie o tematyce botanicznej. W niżańskiej galerii artystka zaprezentuje też cykl aktów wielkoformatowych w technice linorytu wielobarwnego oraz miniatury graficzne utrzymane w monochromatycznej gamie i linearnej stylistyce.


Prace autorstwa Marty Wakuły-Mac będzie można oglądać w NCHiT do 23 października.


1,161FaniLubię
364ObserwującyObserwuj
48SubskrybującySubskrybuj

Polecane

Warsztaty Wokalne z jury Festiwalu Baśniowej Piosenki

Przed nami kolejna, już V edycja, Festiwalu W krainie...

Koncert Pablopavo i Ludziki

W sobotę, 30 września o godz. 20.00, zapraszamy...

Spotkanie z historią dla dzieci NISKO OD PODSZEWKI

Niżańskie Centrum Historii i Tradycji zaprasza dzieci z klas...

Cykl wykładów – „Nisko Między Wojnami”

Serdecznie zapraszamy do Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji na...

SPEKTAKL Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów

Zapraszamy na spektakl Teatru im. Wandy Siemaszkowej "Sprawiedliwi. Historia...

Archiwalne posty

Ułatwienia dostępu