19.9 C
Nisko
sobota, 18 maja, 2024

WYSTAWA „CZAS ODBUDOWY I WIELKICH ZMIAN”

Udostępnij

Od początku października do końca listopada 2023 r. można oglądać czasową wystawę plenerową pod nazwą  „Czas odbudowy i wielkich zmian”. Wystawa udostępniona jest na placu Wolności w Nisku. Opowiada o życiu w międzywojennym Nisku. Opowieść zaczyna się od pokazania ogromu zniszczeń jakie przyniosła I wojna światowa, a kończy w czasie, w którym powstawał Centralny Okręg Przemysłowy – wielka inwestycja II RP, która niosła wielkie nadzieje na rozwój naszego miasteczka. Na planszach pojawiają się informacje jak wyglądało organizowanie nowej administracji w wolnej Polsce, o trudnym procesie odbudowy Niska ze zniszczeń wojennych, poruszany jest temat emigracji zarobkowej, wielkiego kryzysu, niepokojów społecznych. Zadbano o to, by nie zabrakło wątków związanych z kulturą, sportem, oświatą, wojskiem i życiem codziennym mieszkańców. Twórcy wystawy pochylili się także nad tematem uzyskania praw miejskich przez Nisko, próbując rozwikłać zagadkę dlaczego Nisko, które przed 1933 r. wciąż będąc formalnie wsią, nazywane było miastem. Czy to im się udało? Warto przyjść i obejrzeć wystawę.

Temat ten będzie poruszany także na ostatnim wykładzie z cyklu „Nisko między wojnami”, który realizowany jest w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji w piątek 13 października.

Wystawa powstała jako element projektu „Czas odbudowy i wielkich zmian” realizowany przez Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”.  Działanie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Wystawa "Czas odbudowy i wielkich zmian"
1,161FaniLubię
364ObserwującyObserwuj
48SubskrybującySubskrybuj

Polecane

FINAŁ CYKLU WYKŁADÓW „OBRAZY MÓWIĄ”.

W piątek, 10 maja  2024 r., w Niżańskim Centrum...

KOLEJNY TYDZIEŃ WARSZTATOWY W NCHiT

W tym tygodniu Niżańskie Centrum Historii Tradycji rozbrzmiewało dziecięcym...

Tropem Niżańskiej Historii – 10 maja.

Tropem Niżańskiej Historii zdarzyło się: 10 maja 1882 r. urodził...

Archiwalne posty

Ułatwienia dostępu