19.4 C
Nisko
piątek, 17 maja, 2024

Rafał Marchut

Udostępnij

Niżanin z urodzenia i zamieszkania, człowiek wielu talentów i pasji. Fotograf, piktorialista, grafik komputerowy, kompozytor muzyki ambientowej. Organizator konkursów fotograficznych dla osób z problemami zdrowia psychicznego.

Fotografią zainteresował się już w szkole podstawowej w momencie gdy w ręce wpadł mu aparat produkcji radzieckiej Smiena. Z biegiem czasu od fotografii analogowej przeszedł do fotografii cyfrowej, aby ponownie w 2018 roku sięgnąć do jej korzeni i zagłębić się w arkana technik szlachetnych. Specjalizuje się w procesie olejnym oraz gumie chromianowej, eksperymentując także z gumolejem, rezynotypią i bromografikami.

Warsztat artysty charakteryzuje zwiększone poczucie wieloplanowości, dbałość o szczegół przy jednoczesnym zmiękczeniu ostrości, dynamiczny kontrast tonalny oraz charakterystyczna dla technik szlachetnych niepowtarzalność pojedynczej fotografii. W swojej twórczości zwraca szczególną uwagę na różne aspekty miejsc, do których podróżuje, przetwarzając je za pomocą indywidualnego stylu i subiektywnej analizy. Jego fotografie przywołują w ten sposób unikalną interpretację przestrzeni i czasu, ukształtowaną przez własne doświadczenia i osobliwości danej lokacji.

Rafał Marchut

Kalendarium

2020 – wystawa „Alchemia sztafażu”, Niżańskie Centrum Historii i Tradycji w Nisku
2021 – wystawa „Krzyż pod jabłonią”, Kasztel w Szymbarku


Twórczość

Uhonorowany statuetką „Działacza Kultury” przez Burmistrza Gminy i Miasta Nisko. Wystąpił w cyklu audycji Polskiego Radia Rzeszów „Pięć pytań do… ” oraz filmie dokumentalnym w reżyserii Adama Głaczyńskiego,  poświęconym sylwetkom niżańskich twórców i artystów, pod tytułem „5 pytań do…”

1,161FaniLubię
364ObserwującyObserwuj
48SubskrybującySubskrybuj

Polecane

Beata Kot-Gustaw

Urodziła się w 1969 roku w Nisku. Jest absolwentką...

Beata Puskarczyk

Urodziła się w 1972 roku w Nisku. Sztuką interesowała...

Katarzyna Kobylarz-Tomaszewska

Urodziła się w 1982 roku w Nisku. Ukończyła Państwowe...

Marta Wakuła-Mac

Artystka urodzona w 1979 roku w Nisku. Ukończyła niżańskie...

Magdalena Suszek – Bąk

Urodziła się 1984 roku, pochodzi z Zarzecza. Jest absolwentką...

Archiwalne posty

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Ułatwienia dostępu