1.1 C
Nisko
czwartek, 1 grudnia, 2022

Rafał Marchut

Udostępnij

Niżanin z urodzenia i zamieszkania, człowiek wielu talentów i pasji. Fotograf, piktorialista, grafik komputerowy, kompozytor muzyki ambientowej. Organizator konkursów fotograficznych dla osób z problemami zdrowia psychicznego.

Fotografią zainteresował się już w szkole podstawowej w momencie gdy w ręce wpadł mu aparat produkcji radzieckiej Smiena. Z biegiem czasu od fotografii analogowej przeszedł do fotografii cyfrowej, aby ponownie w 2018 roku sięgnąć do jej korzeni i zagłębić się w arkana technik szlachetnych. Specjalizuje się w procesie olejnym oraz gumie chromianowej, eksperymentując także z gumolejem, rezynotypią i bromografikami.

Warsztat artysty charakteryzuje zwiększone poczucie wieloplanowości, dbałość o szczegół przy jednoczesnym zmiękczeniu ostrości, dynamiczny kontrast tonalny oraz charakterystyczna dla technik szlachetnych niepowtarzalność pojedynczej fotografii. W swojej twórczości zwraca szczególną uwagę na różne aspekty miejsc, do których podróżuje, przetwarzając je za pomocą indywidualnego stylu i subiektywnej analizy. Jego fotografie przywołują w ten sposób unikalną interpretację przestrzeni i czasu, ukształtowaną przez własne doświadczenia i osobliwości danej lokacji.

Rafał Marchut

Kalendarium

2020 – wystawa „Alchemia sztafażu”, Niżańskie Centrum Historii i Tradycji w Nisku
2021 – wystawa „Krzyż pod jabłonią”, Kasztel w Szymbarku


Twórczość

Uhonorowany statuetką „Działacza Kultury” przez Burmistrza Gminy i Miasta Nisko. Wystąpił w cyklu audycji Polskiego Radia Rzeszów „Pięć pytań do… ” oraz filmie dokumentalnym w reżyserii Adama Głaczyńskiego,  poświęconym sylwetkom niżańskich twórców i artystów, pod tytułem „5 pytań do…”

1,161FaniLubię
274ObserwującyObserwuj
47SubskrybującySubskrybuj

Polecane

Elżbieta Boukourbane

Rzeźbiarka, malarka, ilustratorka, poetka, urodzona w Nisku w 1958...

Jan Surma

Niżański artysta, twórca rysunków satyrycznych. Z zawodu nauczyciel, obecnie...

Marcin Walko

Urodzony i zamieszkały w Nisku. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji...

Marek Urban

Aktor amator, reżyser teatralny pochodzący z Niska. Od najmłodszych...

Marian Grzybowski

Od wielu lat mieszka w Nisku. Właściciel Agencji Wydawniczo...

Archiwalne posty

Poprzedni artykułTomasz Żbik
Następny artykułPaulina Kara

Ułatwienia dostępu