8.1 C
Nisko
piątek, 23 lutego, 2024

Odbudowa Niska po Wielkiej Wojnie

Udostępnij

Za nami pierwszy wykład z cyklu „Nisko między wojnami”. W piątek, 15 września 2023 r., o odbudowie Niska po Wielkiej Wojnie, opowiedziała regionalistka Ewa Krzyżek. Przygotowując się do wystąpienia prelegentka skrupulatnie przestudiowała materiały pochodzące z Archiwum Państwowego w Sandomierzu oraz archiwalne czasopisma. Słuchacze dowiedzieli się, że walki, które toczyły się jesienią 1914 i wiosną 1915 roku przyczyniły się do ruiny miasteczka. W Nisku zniszczeniu uległo 475 domów, 711 budynków gospodarczych, pałac, kościół, szkoła powszechna oraz zakłady Franckego. Po ogłoszeniu zakończenia wojny, energicznie przystąpiono do porządkowania miasta i zdecydowano o powstaniu Powiatowego Komitetu Odbudowy. Wiele budynków trzeba było odbudować, niektóre natomiast całkowicie rozebrać. Z panoramy Niska zniknęły między innymi hotel oraz drewniane budynki, które stały na placu, gdzie obecnie są małe planty.

Cykl wykładów stanowi element projektu „Czas odbudowy i wielkich zmian”, realizowanego przez Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”. Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

Kolejny wykład, już w najbliższy piątek, tj. 22 września 2023 r., o godz. 17.00 w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji. W roli prelegenta Konrad Krzyżak, który zrealizuje temat „Wokół administracji w Nisku. Wybrane zagadnienia z przełomu XIX i XX w.”.

Wstęp wolny serdecznie zapraszamy!

1,161FaniLubię
364ObserwującyObserwuj
48SubskrybującySubskrybuj

Polecane

Koncert Angela Gaber & Tomasz Dybała

Zapraszamy na kolejną odsłonę Koncep.tu muzycznego - Angela...

Zapasy Taneczne 2024 – Kolejność występów

Zapasy Taneczne 2024 - Kolejność występów_02.23Pobierz

„Twarze Śmierci” w NCHiT.

W piątek, 16 lutego w Niżańskim Centrum Historii i...

SPEKTAKL „KŁAMSTWO”

Kłamstwo to niesamowite i przenikliwe, a przy tym, o...

Klub Filmowy Kina Sokół zaprasza na film „Popiół i diament”

Zapraszamy wszystkich miłośników kina na kolejne spotkanie Klubu Filmowego...

Archiwalne posty

Ułatwienia dostępu