5.4 C
Nisko
niedziela, 21 kwietnia, 2024

NA STRAŻY TRADYCJI

Udostępnij

W ubiegłą niedzielę, 10 września na Placu Wolności w Nisku, odbył się Koncert Kapel i Zespołów Ludowych, wydarzenie cykliczne, które już od kilku lat nosi nazwę „Na straży tradycji”. Tradycja ta odnosi się do prezentowania i eksponowania twórczości muzycznej zespołów ludowych i ludowego muzykowania, jako tego elementu dziedzictwa kulturowego, który stanowi o tożsamości lokalnej, regionalnej i ogólnonarodowej.

Koncerty na scenie rozpoczęła nasza Niżańska Kapela Ludowa, która już od blisko 50 lat (okrągła 50 – ta rocznica działalności Kapeli przypada w 2024 r.) popularyzuje i kultywuje tradycje ludowe w regionie. Następnie zaprezentowały się Wesołe Kumosie z KGW w Jarocinie, Kapela „Jaśki” z Grębowa, Kapela Ludowa oraz Chór „Lasowianka” z MDK w Stalowej Woli oraz Kapela Ludowa z Futomy. Na zakończenie koncertu, z nieco innym repertuarem, inspirowanym muzyką karpacką, cygańską, bałkańską, a także klezmerską wystąpił Zespół Opa Cupa.

Nie tylko muzyka stanowiła atrakcję tego wydarzenia. Stoiska wystawiennicze pełne artystycznego rękodzieła i regionalnych przysmaków przyciągnęły miłośników tradycji i smaków. Impreza była okazją do odkrycia i celebrowania naszego dziedzictwa kulturowego. Koncert Kapel i Zespołów Ludowych „Na straży tradycji” udowodnił, że tradycje ludowe są nadal żywe i mają ogromne znaczenie dla społeczności lokalnych.

Impreza „Na straży tradycji”, jako element projektu „Nisko coraz wyżej – podniesienie potencjału ekonomiczno – gospodarczego miasta i konkurencyjności życia w mieście” realizowana jest w ramach Programu „Rozwój Lokalny” współfinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014 – 2021.

1,161FaniLubię
364ObserwującyObserwuj
48SubskrybującySubskrybuj

Polecane

TRIUMF GRUP TANECZNYCH!

13 kwietnia 2024 r. zespoły taneczne Niżańskiego Centrum Kultury...

NOWA WYSTAWA NA PLACU WOLNOŚCI

Powoli dobiega końca realizacja projektu „Nisko coraz wyżej –...

OGŁASZAMY KONKURS PLASTYCZNY

Mając w pamięci fakt, że kiedyś w Nisku był...

Widowisko teatralne „Koronkowe drzewo”

Zapraszamy na kolejną barwną produkcję teatralną Niżańskiego Centrum Kultury...

SUKCESY NASZYCH WOKALISTÓW

Podopieczni Doroty Nieradki wzięli udział w kolejnych konkursach wokalnych....

Archiwalne posty

Ułatwienia dostępu