19.4 C
Nisko
sobota, 23 września, 2023

Koncert Kapel Ludowych NA STRAŻY TRADYCJI

Udostępnij

W ubiegłą niedzielę, 10 września na Placu Wolności w Nisku, odbył się Koncert Kapel i Zespołów Ludowych, wydarzenie cykliczne, które już od kilku lat nosi nazwę „Na straży tradycji”. Tradycja ta odnosi się do prezentowania i eksponowania twórczości muzycznej zespołów ludowych i ludowego muzykowania, jako tego elementu dziedzictwa kulturowego, który stanowi o tożsamości lokalnej, regionalnej i ogólnonarodowej.

Koncerty na scenie rozpoczęła nasza Niżańska Kapela Ludowa, która już od blisko 50 lat (okrągła 50 – ta rocznica działalności Kapeli przypada w 2024 r.) popularyzuje i kultywuje tradycje ludowe w regionie. Następnie zaprezentowały się Wesołe Kumosie z KGW w Jarocinie, Kapela „Jaśki” z Grębowa, Kapela Ludowa oraz Chór „Lasowianka” z MDK w Stalowej Woli oraz Kapela Ludowa z Futomy. Na zakończenie koncertu, z nieco innym repertuarem, inspirowanym muzyką karpacką, cygańską, bałkańską, a także klezmerską wystąpił Zespół Opa Cupa.

Nie tylko muzyka stanowiła atrakcję tego wydarzenia. Stoiska wystawiennicze pełne artystycznego rękodzieła i regionalnych przysmaków przyciągnęły miłośników tradycji i smaków. Impreza była okazją do odkrycia i celebrowania naszego dziedzictwa kulturowego. Koncert Kapel i Zespołów Ludowych „Na straży tradycji” udowodnił, że tradycje ludowe są nadal żywe i mają ogromne znaczenie dla społeczności lokalnych.

Impreza „Na straży tradycji”, jako element projektu „Nisko coraz wyżej – podniesienie potencjału ekonomiczno – gospodarczego miasta i konkurencyjności życia w mieście” realizowana jest w ramach Programu „Rozwój Lokalny” współfinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014 – 2021.

1,161FaniLubię
364ObserwującyObserwuj
48SubskrybującySubskrybuj

Polecane

Odbudowa Niska po Wielkiej Wojnie

Za nami pierwszy wykład z cyklu „Nisko między wojnami”....

Warsztaty Wokalne z jury Festiwalu Baśniowej Piosenki

Przed nami kolejna, już V edycja, Festiwalu W krainie...

Koncert Pablopavo i Ludziki

W sobotę, 30 września o godz. 20.00, zapraszamy...

SPEKTAKL Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów

Zapraszamy na spektakl Teatru im. Wandy Siemaszkowej "Sprawiedliwi. Historia...

Otwarcie wystawy grafiki Marty Wakuły-Mac

W sobotę, 2 września w Niżańskim Centrum Historii i...

Archiwalne posty

Ułatwienia dostępu