1 C
Nisko
czwartek, 1 grudnia, 2022

Marcin Walko

Udostępnij

Urodzony i zamieszkały w Nisku. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Dyplom pierwszego stopnia – Fotografia wojenna – studium wojny, punctum fotografii.

Wielbiciel struktur, krzywych, pionów i poziomów w krajobrazie. Z pasją, zamiłowaniem i uwielbieniem odkrywa starą część Europy, początki jej powstania – Bałkany. W miejscach pomieszania kultury i języka. Ma za sobą ponad dekadę twórczości fotograficznej.

W poszukiwaniu unikalnych „endemicznych” miejsc, a jednocześnie w obawie o dynamikę zmian zachodzących w krajobrazie stworzył cykl „Europa w ciszy”, który zawiera przekrój fotografii krajobrazowej z całej Europy. Jest autorem przejmującego reportażu fotograficznego „Parcela M11” na temat ofiar w Potočari, Srebrenicy i innych „bezpiecznych strefach”, w czasie konfliktu w Bośni i Hercegowinie.

Marcin Walko

Kalendarium
Wystawy:

2019 – Arena Sztuki – indywidualna wystawa fotografii, G2A Arena Centrum Wystawienniczo – Kongresowe Województwa Podkarpackiego
2019 – wystawa indywidualna „Europa”, NCHiT, Nisko
2019 – indywidualna wystawa fotografii – Marcin Walko „Parcela M11”, Centrum Wikliniarstwa, Rudnik nad Sanem
2021 – indywidualna wystawa fotografii „Na wschód od Edenu” w ramach ogólnopolskiego festiwalu Europejski Stadion Kultury – Wschód Kultury
2022 – udział w wystawie fotografii „Dokumentalni”, WDK Rzeszów


Twórczość
Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w roku 2018 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i sztuki. Wielokrotnie nagradzany i honorowany w najważniejszych konkursach o randze międzynarodowej i krajowej, m.in.: Monovisions Photography Awards, Monochrome Awards, Neutral Density Awards, Discover Europe, Międzynarodowy Fotograf Roku. Jego zdjęcia były publikowane w czasopismach w Polsce i za granicą. W czerwcu 2016 roku został okrzyknięty „Inspiracją” magazynu „Szeroki Kadr”. Laureat konkursu „VIVA! Photo Awards 2020” – Wyróżnienie w kategorii Reportaż: praca „Bardzo bliski Wschód”.

Jest autorem i reżyserem filmu „Krótki film dokumentalny o historii kina w Nisku” (2019).

Uhonorowany statuetką „Działacz Kultury” przez Burmistrza Gminy i Miasta Nisko. Wystąpił w cyklu audycji Polskiego Radia Rzeszów „Pięć pytań do… ” oraz filmie dokumentalnym w reżyserii Adama Głaczyńskiego, poświęconym sylwetkom niżańskich twórców i artystów, pod tytułem „5 pytań do… ”.

1,161FaniLubię
274ObserwującyObserwuj
47SubskrybującySubskrybuj

Polecane

Elżbieta Boukourbane

Rzeźbiarka, malarka, ilustratorka, poetka, urodzona w Nisku w 1958...

Jan Surma

Niżański artysta, twórca rysunków satyrycznych. Z zawodu nauczyciel, obecnie...

Marek Urban

Aktor amator, reżyser teatralny pochodzący z Niska. Od najmłodszych...

Marian Grzybowski

Od wielu lat mieszka w Nisku. Właściciel Agencji Wydawniczo...

Michał Potaczała

Utalentowany mieszkaniec Niska. Od najmłodszych lat jego pasją jest...

Archiwalne posty

Poprzedni artykułMarek Urban
Następny artykułJan Surma

Ułatwienia dostępu