13.8 C
Nisko
piątek, 11 października, 2024

Jan Surma

Udostępnij

Niżański artysta, twórca rysunków satyrycznych. Z zawodu nauczyciel, obecnie na emeryturze. Prywatnie szczęśliwy mąż, tata i dziadek. Aktywny działacz Towarzystwa Ziemi Niżańskiej. Wielokrotnie wystawiał swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień.  Rysownik prasowy czasopism krajowych i regionalnych, autor ilustracji i okładek do wydawnictw książkowych.

Jego pierwszy opublikowany rysunek ukazał się w 1974 roku, w rzeszowskim miesięczniku „Prometeja”. Rysunki artysty stanowią satyryczny komentarz do bieżących wydarzeń zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jego prace  znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, a także w zbiorach Muzeum „Satyrykonu” w Legnicy oraz w Cartoon Museum – Amstelveen (Holandia).

Wziął udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą: Anglia, Azerbejdżan, Belgia, Brazylia, Egipt, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Cypr, Egipt, Francja, Hiszpania, Holandia, Iran, Kuba, Korea, Niemcy, Portugalia, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Syria, Turcja, Ukraina, Urugwaj, Włochy.

Jan Surma

Kalendarium
Wystawy indywidualne:
1981, 1986, 2008, 2014, 2016 – Stalowa Wola
1987, 1992, 1993, 2003, 2012, 2019 – Nisko
1988 – Opatów
1988, 2015 – Tarnobrzeg
2002 – Nowa Sarzyna
2003 – Jarosław
2014 – Radomyśl/Chwałowice
2015 – Rzeczyca Długa
2017- Mikołajki
2021 – Rudnik nad Sanem


Twórczość
Ma na swoim koncie liczne publikacje rysunków w prasie: „Karuzela”, „Szpilki”, „Konstrukcje”, „Tygodnik Nadwiślański”, „Twórczość Robotników”, „Profile”, „Kamena”, „Relacje”, „Prometej”, „Socjalistyczne Tempo”, „Sztafeta”, „Feta”, „Nasz czas”. Opublikował też własny zbiór rysunków pt. „Jaja z piłką”.

Stworzył projekty okładek z ilustracjami do zbiorów wierszy i fraszek: Stanisław Siekaniec  „Fraszki”, „Wybór fraszek i wierszy”, Marian Karaś „Igraszki Satyra”, Kazimierz Linda „Nieuczesanie”, ks. Franciszek Grela „Melodie niżańskie”, „Życzenia niżańskie”, „Bolejąca brzoza”, Ryszard Szeliga „Ballady i wiersze nie ostatnie, nie pierwsze”.

Zdobył nagrody główne w konkursach w Krakowie i Wrocławiu. Trzykrotnie zdobył nagrodę specjalną na konkursie w Chinach. Doceniono go także w Korei gdzie otrzymał V nagrodę. Poza tym nagradzany był II i III nagrodami w Gostyniu, Nisku, Gorlicach, Bielsku-Białej oraz Warszawie. Otrzymał także liczne wyróżnienia: w Oławie, Radzyniu Podlaskim, Widawie, Bielsku-Białej, Przemyślu, Wąchocku oraz Warszawskim Muzeum Karykatury.

Otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego „Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości plastycznej”, Wyróżnienie „Człowiek Naszego Czasu”, Podziękowania Starosty Niżańskiego za działalność artystyczną mającą na celu upowszechnianie i ochronę kultury Naszej „Małej Ojczyzny”, statuetkę „Działacz Kultury” od Burmistrza Gminy i Miasta Nisko.

Wystąpił w cyklu audycji Polskiego Radia Rzeszów „Pięć pytań do… ” oraz filmie dokumentalnym w reżyserii Adama Głaczyńskiego, poświęconym sylwetkom niżańskich twórców i artystów, pod tytułem „5 pytań do… ”.

1,161FaniLubię
364ObserwującyObserwuj
48SubskrybującySubskrybuj

Polecane

Beata Kot-Gustaw

Urodziła się w 1969 roku w Nisku. Jest absolwentką...

Beata Puskarczyk

Urodziła się w 1972 roku w Nisku. Sztuką interesowała...

Katarzyna Kobylarz-Tomaszewska

Urodziła się w 1982 roku w Nisku. Ukończyła Państwowe...

Marta Wakuła-Mac

Artystka urodzona w 1979 roku w Nisku. Ukończyła niżańskie...

Magdalena Suszek – Bąk

Urodziła się 1984 roku, pochodzi z Zarzecza. Jest absolwentką...

Archiwalne posty

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Ułatwienia dostępu