15.4 C
Nisko
środa, 12 czerwca, 2024

Magdalena Kara – Sajek

Udostępnij

Urodziła się w 1983 roku. Dzieciństwo spędziła w rodzinnym Nisku. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. W latach 2003 – 2008 studiowała na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem dziekańskim w pracowni grafiki warsztatowej prof. Grzegorza Dobiesława Mazurka. Mieszka w uroczym siedlisku Suszka otoczonym lasem i rzeką Tanew w województwie lubelskim.

Osiąga sukcesy w konkursach. Została zauważona wśród uczestników konkursu Muzeum Zamku Lubelskiego „Rysunek Roku 2005 – 2006”, była laureatką konkursu „Zabawka przyjazna dziecku” organizowanego przez kieleckie Muzeum Zabawki i Zabawy w 2012 roku.

Pracę twórczą i zaangażowanie zawodowe artystki doceniają odbiorcy sztuki, uczniowie, dostrzegają ją również przedstawiciele lokalnych władz. Została wyróżniona nagrodą Wójta Gminy Biłgoraj „Nauczyciel Roku 2010”, otrzymała tytuł „Powiatowy Twórca Kultury” przyznany przez Starostę Powiatu Biłgorajskiego w 2015 roku, w 2021 roku została uhonorowana tytułem „Działacz Kultury” nadanym przez Burmistrza Gminy i Miasta Nisko.

TWÓRCZOŚĆ

Wypowiada się poprzez malarstwo na płótnie i desce, tworzy rysunki oraz kolaże z różnego rodzaju tworzyw naturalnych, sięgając po papier, drewno, tkaninę, metal. Realizuje się przy tym jako ilustrator książek dla dzieci, twórca animacji poklatkowych. Jej prace, w tym obrazy, znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie, między innymi w Japonii, Peru, we Włoszech oraz USA.

Stworzyła animację do przejmującego filmu dokumentalnego „Nauka chodzenia” reżyserowanego przez Marcina Kopcia. W 2021 roku na zlecenie Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”, zilustrowała książeczkę dla dzieci „Czy wiecie, że…’.

KALENDARIUM

2001 – „Paweł Liberski – Magdalena Kara” – MDK, Stalowa Wola

2005 – Wystawa prac – Slot-Art Festiwal, Lublin; „Duchowość”- KUL, Lublin; „Ze-tarcie-się” – Galeria Wydziału Artystycznego UMCS, Lublin; „Macierzyństwo” – Galeria Sztuki, Nisko

2006 – Rysunek autorski – Galeria Wydziału Artystycznego UMCS, Lublin; „Zakłócenia” – Galeria Wizytująca, Warszawa; „Fototo 3″ – Galeria Wydziału Artystycznego UMCS, Lublin

2007 – Wystawa towarzysząca konferencji naukowej i Dniom Fotografi  – Chatka Żaka, Lublin

2008 – „Rysunek autorski II” – Galeria Wydziału Artystycznego UMCS, Lublin; „Wewnątrz” |-Galeria Gardzienice, Lublin

2011 – „W naszych głowach…” – ACK Pawilon, Biłgoraj

2013Wystawa prac – Galeria Fantasmagoria, Przusłup

2015„Ta uśpiona” – Melanż Sztuki, Kraków

2022 – „Malarstwo-Magdalena Kara-Sajek” – Galeria Fantasmagoria, Przysłup

1,161FaniLubię
364ObserwującyObserwuj
48SubskrybującySubskrybuj

Polecane

Beata Kot-Gustaw

Urodziła się w 1969 roku w Nisku. Jest absolwentką...

Beata Puskarczyk

Urodziła się w 1972 roku w Nisku. Sztuką interesowała...

Katarzyna Kobylarz-Tomaszewska

Urodziła się w 1982 roku w Nisku. Ukończyła Państwowe...

Marta Wakuła-Mac

Artystka urodzona w 1979 roku w Nisku. Ukończyła niżańskie...

Magdalena Suszek – Bąk

Urodziła się 1984 roku, pochodzi z Zarzecza. Jest absolwentką...

Archiwalne posty

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Ułatwienia dostępu