O nas

Zapis historyczny o pierwszym seansie w niżańskim „Sokole” pochodzi z 1908 r. Od tego czasu kino przyciąga kolejne rzesze wiernych widzów, skupiając wokół siebie lokalną społeczność. Edukuje i inspiruje. Jest wyjątkowym punktem na mapie Niska, dzięki klimatowi, który tworzy: za sprawą historii, położenia, wnętrza i pracujących w nim ludzi. Od 1991 r. kino działa w strukturach Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”. Repertuar kina stanowią premiery nagradzane na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych.

Dziś kino „Sokół” dysponuje projektorem cyfrowym SONY 4K oraz dawnymi projektorami dostępnymi w celach edukacyjnych . Kino obsługuje system dźwiękowy Dolby Digital 5.1. Nowa sala wyremontowana w 2019r. pomieści 188 widzów.

Ciekawostka: Najstarszym kinem w Polsce jest kino „Pionier” w Szczecinie oficjalnie działa od 26 września 1909 roku. W kinie tym zostały jednak znalezione dokumenty potwierdzające jego jeszcze dłuższą historię pisaną na rok 1907. Opierając się na zapisach historycznych Niżańskie kino jest młodszym bratem „Pioniera”.