6.7 C
Nisko
niedziela, 3 marca, 2024

Wystawa twórczości Aleksandry Gisges-Daleckiej

Udostępnij

Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” zaprasza na nową wystawę czasową. Tym razem w galerii Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji podziwiać będzie można twórczość Aleksandry Gisges-Daleckiej, gdzie na wystawie pt. „Materia wrażliwa” zaprezentowane zostaną jej wybrane prace z zakresu tkaniny  artystycznej z ostatnich kilku lat.


Oficjalne otwarcie odbędzie się w sobotę 13 stycznia o godzinie 17.00 w NCHiT.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.


Propozycję organizacji wystawy w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji Aleksandra Gisges-Dalecka przyjęła z entuzjazmem. Wszystko za sprawą sentymentu, którym darzy małe miasteczko Nisko. To tutaj urodził się i spędził pierwsze lata dzieciństwa jej stryjeczny dziadek, literat Jan Maria Gisges. W budynku NCHiT znajduje się miejsce jego pamięci. Data otwarcia wystawy nie jest przypadkowa, bowiem 15 stycznia, wypada 110 rocznica urodzin Jana Marii Gisgesa.

Aleksandra Gisges-Dalecka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (kierunek tkanina artystyczna), Politechniki Szczecińskiej (kierunek inżynieria materiałowa), Szkół Artystycznych Top-Art (kierunki: animator kultury, wyroby unikatowe). Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Polskiej Sekcji Tkaniny, a także kuratorem i pomysłodawcą Festiwalu Tkaniny w Szczecinie.

Realizuje się w wielu polach twórczych. Jest plastykiem, projektantem odzieży i biżuterii artystycznej, kostiumografem, scenografem, pisze scenariusze i reżyseruje sztuki teatralne. Jako zapalony animator kultury prowadzi warsztaty artystyczne, organizuje eventy, koncerty, konferencje i pokazy mody.

Z pasją zajmuje się rzeźbą miękką, malarstwem na jedwabiu, fascynują ją eksperymentalne techniki barwienia tkanin. Swój warsztat doskonaliła pod okiem mistrzów barwienia i malowania tkanin z Indonezji, Włoch i Malezji. Pracuje z tkaniną artystyczną i wytwarza wyroby z dzianiny. Brała udział w kilkudziesięciu konkursach, wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Prace artystki można było oglądać w wielu miastach Polski m.in. w Szczecinie, Koszalinie, Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, a także za granicą, w Niemczech, Norwegii, Anglii, Rumunii, Ukrainie i USA. Ma na koncie niezliczone realizacje i działania artystyczne takie jak performence, spektakle multimedialne i performatywne, parady i pochody, pokazy mody, kostiumów i masek.

Tkanina artystyczna w wydaniu Aleksandry Gisges-Daleckiej niesie ze sobą kunszt i pieczołowitość wykonania każdego szczegółu. Prezentowane prace są często monochromatyczne, ale mimo to skrzą się detalem i niekonwencjonalną formułą. Artystka ma ogromny warsztat wypracowany przez lata jednak nie zamyka się na nowe pomysły – wprost przeciwnie, jej prace są dowcipne, nowatorskie. Tworzone dzieła często są scenograficzne a miękkie rzeźby przypominają wielkogabarytowe, kunsztowne zabawki.


„Myślę, że jestem szczera w przekazie postrzegania świata takim jak go widzę. Zawdzięczam to ścisłej współpracy ze swoim wewnętrznym dzieckiem. Mam nadzieję, że moje prace dają widzom miękkie zatrzymanie chwili i oddech w pogoni za wciąż brakującym czasem.”

Aleksandra Gisges-Dalecka


 Wystawę będzie  można zwiedzać w galerii NCHiT do 15 marca 2024 r.

Serdecznie zapraszamy!

1,161FaniLubię
364ObserwującyObserwuj
48SubskrybującySubskrybuj

Polecane

ZWYCIĘZCY ZAPASÓW TANECZNYCH 2024

Kolejna edycja Zapasów Tanecznych już za nami. XVII Przegląd...

Wykład „Kobieto, ty wieczna czy wietrzna istoto?”

Zapraszamy serdecznie na kolejny wykład z cyklu "Obrazy mówią"....

WIELKANOCNE WARSZTATY W ZARZECZU

Zapraszamy dzieci i dorosłych do Domu Kultury w Zarzeczu...

ADAM GAJDEK „MAŁOLETNIAK” Z „ŁĄCZKI”

Adam Gajdek urodził się 7 kwietnia 1915 r. w...

Wariacje z wełną w NCHiT

W dniach 27 i 28.02.2024 r, Niżańskie Centrum...

Archiwalne posty

Ułatwienia dostępu