-3.8 C
Nisko
środa, 8 lutego, 2023

Twórczość fotografa neopiktorialnego z Pragi

Udostępnij

Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” zaprasza na wystawę fotografii Laciego Viszoczky, artysty z Pragi. Oficjalne otwarcie odbędzie  się w piątek, 9 grudnia o godz. 17.00 w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji. Będzie to pierwsza międzynarodowa wystawa zorganizowana w tym miejscu. Obecny na otwarciu autor opowie o swojej twórczości, a także udzieli odpowiedzi na związane z nią pytania.


Laci Viszoczky to fotograf neopiktorialny. Urodził się 14 sierpnia 1976 roku na granicy słowacko-węgierskiej w miejscowości Rožňava. Obecnie mieszka w Pradze. Jest jednym z założycieli fotoklubu PIX-XL w Rožňavie.

Już jako dziecko często angażował się w pracę w zakładzie fotograficznym swojego ojca, czasem jako model a czasem jako asystent poszukujący tematów na wspólnych wypadach plenerowych. Uważa się za fotografa amatora. Lubi swobodę tworzenia, bez barier i oczekiwań, które ciążą na fotografach profesjonalnych. Jego zdaniem fotografia jest fotografią tylko wtedy, gdy urzeczywistnia się na papierze. To mały „cud”, gdy przed oczami pojawia się obraz uchwycony w kadrze.

Od 9 lat eksperymentuje z technikami historycznymi. Najbardziej interesują go te, które pozwalają na ręczną ingerencję w powstawanie obrazu w taki sposób, że niemożliwe jest wykonanie dwóch identycznych odbitek. Obecnie preferuje druk olejny. Jego ulubionymi tematami są pejzaże, sceny wodne, opuszczone budynki, ruiny, a czasem fotomontaże.

Wystawia regularnie od 2010 roku. Oprócz wystaw klubowych i indywidualnych w Rožňawie z entuzjazmem upublicznia swoją twórczość na wystawach plenerowych m. in. Rokycanské Koryto w Rokycanach, Park Foto w Pieszczanach czy Svatohorské schody w Příbramie. Jak dotąd jego fotografie najdalej dotarły do Wielkiej Brytanii, co zaowocowało wystawą „Chemical Bath” w Hanbury oraz wystawą kuratorską „longitude”, gdzie jego twórczość została zaprezentowana wraz z pracami polskiej fotografki Marceli Paniak.


Wystawę będzie można będzie oglądać w galerii NCHiT do 17 stycznia 2023 roku


1,161FaniLubię
364ObserwującyObserwuj
48SubskrybującySubskrybuj

Polecane

XVI PRZEGLĄD ZESPOŁÓW TAŃCA SPORTOWEGO „ZAPASY TANECZNE 2023”

Miło nam poinformować, że rozpoczynamy przygotowania do kolejnej edycji...

Obraz Niska i okolic w początkach XIX wieku

Zapraszamy Państwa na kolejny wykład z cyklu „Romantyzm, czyli...

„Cichokrzyk…” w malarstwie Magdaleny Kary-Sajek

W sobotę, 21 stycznia, w galerii Niżańskiego Centrum Historii...

O Mickiewiczu, Słowackim, Krasińskim i Norwidzie w NCHiT

„Trzej wieszcze i ktoś jeszcze”. Mickiewicz, Słowacki, Krasiński –...

Baśniowe malarstwo Magdaleny Kary-Sajek

Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” zaprasza na nową wystawę czasową....

Archiwalne posty

Poprzedni artykułAndrzejkowy Klimat w Kinie Sokół
Następny artykułNABÓR WYSTAWCÓW

Ułatwienia dostępu