8.2 C
Nisko
piątek, 23 lutego, 2024

Spotkanie autorskie ze znawcą legend o wampirach i wilkołakach

Udostępnij

1,161FaniLubię
274ObserwującyObserwuj
47SubskrybującySubskrybuj

W czwartek, 29 września, w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji odbyło się spotkanie autorskie z historykiem i etnologiem Bartłomiejem Salą.

Bartłomiej Grzegorz Sala jest pisarzem, etnologiem, krajoznawcą, a także historykiem. Słynie z książek, w których w obrazowy sposób przedstawia różne tradycje kulturowe i związane z nimi kwestie. Interesuje się wierzeniami i rozlicznymi polskimi legendami, z których wyrosły historie o tajemniczych, a przy tym mrocznych postaciach, takich jak wampiry, wilkołaki czy duchy. Na jego dorobek literacki składają się 23 książki o różnorodnej tematyce nawiązującej przeważnie do historii, etnologii i turystyki.

Podczas spotkania, w którym licznie wzięła udział młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku, autor odpowiedział na nurtujące pytania na temat wilków, wilkołaków i wampirów – stworzeń, które od wieków pojawiają się w kulturze, literaturze i tradycji.

Mówił między innymi o najstarszym znanym podaniu o wampirach i wilkołakach oraz sposobach na ich uśmiercanie. Niżańscy uczniowie mogli dowiedzieć się przy tym, czy na tego typu istoty faktycznie działały jedynie osinowe kołki i srebrne kule. Autor opowiedział również o tym, jak słynny hrabia Wład III Palownik zwany później Drakulą, został bohaterem książki.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nisku oraz działającego przy niej Stowarzyszenia „Nowe Możliwości”.

Ułatwienia dostępu