-2.2 C
Nisko
sobota, 2 grudnia, 2023

PROMOCJA KSIĄŻKI GRZEGORZA WOŁOSZYNA

Udostępnij

W piątek, 24 lutego 2023 r. w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji odbyło się spotkanie z Grzegorzem Wołoszynem, który prezentował swoją najnowszą książkę pt. Dom opieki „Kalwaria”. Spotkanie prowadził Ryszard Mścisz, poeta, pisarz, członek Związku Literatów Polskich. Fragmenty książki odczytał Wiesław Kieżun, aktor niżańskiego Teatru „Kontynuacja”. Organizatorem wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna w Nisku.

Książka Dom opieki „Kalwaria” jest zapisem doświadczeń autora z pobytu w Londynie i autentycznych przeżyć będących udziałem pisarza. Wiele w niej odniesień do Pisma Świętego i Boskiej Komedii Dantego. Twórczość literacka stała się dla niego rodzajem terapii, pomagającej odnaleźć się w świecie niezwykle trudnych emocji. Zgodnie ze słowami jednego z recenzentów, znajdziemy w niej pytania o zakres transcendencji, jej ludzki i pozaludzki sens.

– …Obcowałem ze śmiercią, kalectwem i wieloma trudnymi tematami, które odbiły na mnie piętno. Szukałem jakiegoś artystycznego ujścia. Każdy tam niósł ciężki krzyż, więc postanowiłem, że opiszę tę historię na planie drogi krzyżowej. Taki był pierwszy plan kompozycyjny – 14 pokojów, które są odpowiednikami jej stacji. Tekstów by było jednak za mało, dlatego dodałem jeszcze pięć wydarzeń z życia Jezusa, poprzedzających drogę krzyżową oraz trzy dni w grobie, a na koniec Zmartwychwstanie, stąd utwór najbardziej obszerny nosi tytuł Resurectio. Drugim zamysłem było, żeby wędrówka głównego bohatera wiodła w głąb kręgów piekielnych Dantego. Nie musiałem niczego zmieniać. Zauważyłem, że same te historie i imiona oraz różne anegdoty układają mi się w historię, która swój zrąb kompozycyjny ma właśnie w drodze krzyżowej i pokonywaniu kręgów piekielnych. To właśnie same fakty i imiona pomogły mi pisać tę książkę. To była taka dziwna synergia materiału autentycznego, który przemieniał się w literacki. – mówił o Domu opieki „Kalwaria” jej autor, Grzegorz Wołoszyn.

 Publikacja została dofinansowana przez Gminę i Miasto Nisko. Książkę można nabyć u wydawcy i w księgarniach internetowych.

1,161FaniLubię
364ObserwującyObserwuj
48SubskrybującySubskrybuj

Polecane

Prelekcja „Liban – Ojczyzna św. Szarbela”

Prelegent Jacek Kotula, czciciel Św. Szarbela, dwukrotny pielgrzym do...

Promocja książki „Zarys Dziejów Niska”

24 listopada 2023 r., w Niżańskim Centrum Historii i...

DRUGI NUMER NIŻAŃSKIEGO ZESZYTU HISTORYCZNEGO

Już jest! Dostępny w sprzedaży numer drugi Niżańskiego Zeszytu...

DZIEŃ SENIORA Si Senior

14 listopada 2023 r., w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”...

Spektakl „Zemsta – czyli spór o mur wg Aleksandra Fredry”

Niżańskie Stowarzyszenie dla Kultury zrealizowało zadanie publiczne pn. „Zemsta...

Archiwalne posty

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Ułatwienia dostępu