6.7 C
Nisko
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Podsumowanie Małej Akademii Tradycji

Udostępnij

1,161FaniLubię
274ObserwującyObserwuj
47SubskrybującySubskrybuj

Zakończyliśmy już cykl zajęć dla dzieci Mała Akademia Tradycji. Spotkania prowadzone były przez instruktorów z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, którzy w przystępny i ciekawy sposób przekazywali wiedzę na temat lokalnych tradycji i dziedzictwa kulturowego.

W zajęciach brali udział uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Nisko. Podczas pierwszego spotkania pt. „Zwyczaje wielkanocne Lasowiaków” uczestnicy dowiedzieli się jak nasi przodkowie świętowali Wielkanoc, jakie towarzyszyły temu tradycje i obrzędy. Wykonali też tradycyjne pisanki metodą skrobania. Tematem kolejnego spotkania była dawna wiejska moda. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak powstawały lasowiackie stroje, co ubierano na co dzień, a co od święta. Miały też okazję same przymierzyć stroje i poczuć się jak mieszkańcy dawnej wsi. Kolejne spotkanie, które odbyło się w maju dotyczyło kapliczek i krzyży przydrożnych regionu. Uczestnicy poznali związane z kapliczkami zwyczaje i tradycje, a podczas warsztatów wykonały kwiaty z bibuły, takie jakich dawniej używano do „majenia” kapliczek i przydrożnych krzyży. Ostatnie spotkanie z cyklu było okazją do świetnej zabawy, ponieważ dotyczyło zabawek i zabaw wiejskich dzieci. Uczestnicy mogli pobawić się tradycyjnymi zabawkami i poznali dawne wiejskie zabawy w plenerze.

Dziękujemy edukatorom z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i wszystkim uczestnikom spotkań z cyklu Mała Akademia Tradycji. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas zajęć pozwoli uczestnikom zachować na przyszłość dawne tradycje.

Ułatwienia dostępu