-0.3 C
Nisko
czwartek, 7 grudnia, 2023

O tym, jak Nisko z małej wsi stało się pięknym miastem

Udostępnij

Zakończyliśmy cykl wykładów „Nisko między wojnami”. Za nami pięć spotkań, podczas których regionaliści i pasjonaci historii opowiadali o losach naszego miasteczka oraz jego mieszkańców w okresie międzywojennym. Swoją wiedzą na ten temat podzielili się prelegenci: Ewa Krzyżek, dr Konrad Krzyżak oraz Jacek Siembida. Na przełomie września i października mogliśmy posłuchać o tym, jak Nisko podniosło się ze zniszczeń, które przyniosła ze sobą I woja światowa, jak kształtowała się administracja w Nisku i jak wyglądało życie codzienne w Nisku w dwudziestoleciu międzywojennym. Dowiedzieliśmy się też jakie nadzieje żywili mieszkańcy Niska w związku z budującym się Centralnym Okręgiem Przemysłowym.

W piątek, 13 października 2023 r., odbył się ostatni wykład zamykający cykl. W roli prelegenta wystąpił Jacek Siembida, który opowiedział o okolicznościach nadania Nisku praw miejskich. Wspólnie prześledziliśmy drogę, jaką przeszło Nisko od czasów gdy było wsią królewską, poprzez lata rozwoju w czasach kolejnych właścicieli dóbr niżańskich, w którym zyskało wygląd miasteczka, aż do nabycia formalnego statusu miasta w 1933 r. Podczas wykładu rozważana była kwestia, dlaczego Nisko, posługiwało się nazewnictwem i pieczęciami, wskazującymi na to, że było miastem na długo przed tym zanim usankcjonowano to prawnie.


Cykl wykładów stanowi element projektu „Czas odbudowy i wielkich zmian”, realizowanego przez Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”. Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.


1,161FaniLubię
364ObserwującyObserwuj
48SubskrybującySubskrybuj

Polecane

Nas też odwiedził Św. Mikołaj

Święty Mikołaj w asyście elfów przybył także do nas....

Prelekcja „Liban – Ojczyzna św. Szarbela”

Prelegent Jacek Kotula, czciciel Św. Szarbela, dwukrotny pielgrzym do...

PROJEKT „CZAS ODBUDOWY I WIELKICH ZMIAN” ZAKOŃCZONY

Zakończyliśmy realizację projektu „Czas odbudowy i wielkich zmian”. Zgodnie...

Promocja książki „Zarys Dziejów Niska”

24 listopada 2023 r., w Niżańskim Centrum Historii i...

DRUGI NUMER NIŻAŃSKIEGO ZESZYTU HISTORYCZNEGO

Już jest! Dostępny w sprzedaży numer drugi Niżańskiego Zeszytu...

Archiwalne posty

Ułatwienia dostępu