-0.7 C
Nisko
sobota, 9 grudnia, 2023

O szansach i nadziejach dla Niska związanych z powstaniem COP

Udostępnij

W piątek, 6 października 2023 r., miało miejsce czwarte z kolei spotkanie z cyklu „Nisko między wojnami”. W roli prelegenta wystąpił pasjonat historii regionu Jacek Siembida, który odpowiedział o wielkich nadziejach i szansach dla Niska, jakie przyniosły ze sobą narodziny COP.

Prelegent na wstępie nakreślił słuchaczom, jak wyglądała sytuacja w Polsce po odzyskaniu niepodległości. Jak wyjaśnił, wiele polskich miast, w tym Nisko, po zakończeniu I wojny światowej musiało się na nowo odbudować. Mieszkańcom żyło się ciężko, a do tego bezrobocie było bardzo wysokie. Plan budowy COP w niedalekim sąsiedztwie Niska dawał jego mieszkańcom nadzieję na lepsze życie i znalezienie zatrudnienia. 

Jednym z elementów genezy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego były potrzeby militarne. Wojsko polskie nie miało bowiem zapasu broni. Największą inwestycją przemysłową COP-u były Zakłady Południowe w Stalowej Woli. Zaplanowano je jako kompleks zakładów hutniczych i produkujących sprzęt dla wojska, a na teren pod największy zakład COP wybrano ziemie należące do Gerharda Franckego znajdujące się w sąsiedztwie Pława. W wyborze tej a nie innej lokalizacji zaważyły czynniki gospodarcze, demograficzne oraz kwestia ukształtowania terenu.

Kolejny, ostatni już wykład z cyklu „Nisko między wojnami” odbędzie się w najbliższy piątek, 13 października. W roli prelegenta ponownie Jacek Siembida. 20 października 1933 r. to pamiętna data zapisana na kartach historii Niska. Tego dnia weszło w życie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych o „podniesieniu” gminy Nisko w powiecie niżańskim, województwie lwowskim do rzędu miast i właśnie o okolicznościach podniesienia gminy Nisko do rzędu miast opowie nasz prelegent.


Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Serdecznie zapraszamy!


Wykład został zrealizowany przez Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” w ramach projektu „Czas odbudowy i wielkich zmian”. Działanie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

1,161FaniLubię
364ObserwującyObserwuj
48SubskrybującySubskrybuj

Polecane

Nas też odwiedził Św. Mikołaj

Święty Mikołaj w asyście elfów przybył także do nas....

Prelekcja „Liban – Ojczyzna św. Szarbela”

Prelegent Jacek Kotula, czciciel Św. Szarbela, dwukrotny pielgrzym do...

PROJEKT „CZAS ODBUDOWY I WIELKICH ZMIAN” ZAKOŃCZONY

Zakończyliśmy realizację projektu „Czas odbudowy i wielkich zmian”. Zgodnie...

Promocja książki „Zarys Dziejów Niska”

24 listopada 2023 r., w Niżańskim Centrum Historii i...

DRUGI NUMER NIŻAŃSKIEGO ZESZYTU HISTORYCZNEGO

Już jest! Dostępny w sprzedaży numer drugi Niżańskiego Zeszytu...

Archiwalne posty

Ułatwienia dostępu