14.3 C
Nisko
środa, 12 czerwca, 2024

232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Udostępnij

W środę 3 Maja 2023 r. niżanie świętowali kolejną ważną rocznicę. 232 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli, wciąż jeszcze podzielonych na stany.

Tradycyjnie w Nisku o dacie tej pamiętano. O godz. 12.00 obchody rocznicowe rozpoczęła msza św. w Sanktuarium Św. Józefa w Nisku, którą wspólnie z proboszczem naszej parafii koncelebrował kapelan wojskowy. Po mszy św. nastąpiło złożenie kwiatów przed Figurą Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, a następnie w kierunku Placu Wolności ulicami miasta przeszedł uroczysty korowód na czele z Reprezentacyjną Sekcją Taneczną Mażoretek NCK „Sokół” oraz Orkiestrą Dęta OSP Zarzecze. Po przybyciu na miejsce uroczystości, podniesieniu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu hymnu RP, mieszkańcy wysłuchali preambuły Konstytucji 3 Maja z 1791 r. oraz przemówień okolicznościowych. W dalszej części uroczystości odbył się Apel Pamięci, zakończony salwą honorową. Tradycyjnie złożono także wieńce przed Pomnikiem Wdzięczności oraz Pomnikiem Orląt Lwowskich. Ceremonię składania kwiatów rozpoczęły władze samorządowe. Wśród delegacji nie zabrakło także służb mundurowych, przedstawicieli ugrupowań politycznych, organizacji pozarządowych oraz środowiska oświaty i kultury.

Z uwagi na rangę uroczystości udział w niej wzięły: Kompania Honorowa Garnizonu Nisko, poczty sztandarowe, Harcerze Hufca ZHP w Nisku im. Szarych Szeregów, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Niska. Świętowanie na Placu Wolności zakończyła część artystyczna w wykonaniu wokalistek Studium Wokalnego NCK „Sokół” oraz Reprezentacyjnej Sekcji Tanecznej Mażoretek.

1,161FaniLubię
364ObserwującyObserwuj
48SubskrybującySubskrybuj

Polecane

Nabór wystawców na Niżański Festiwal Kultury Łowieckiej

Serdecznie zapraszamy do zgłaszania swojego udziału Koła Łowieckie, Kluby...

KONKURS FILMOWY

Młodzieżowa Rada Miejska w Nisku oraz Burmistrz Gminy i...

Sukcesy naszych wokalistek na ogólnopolskich konkursach!

Podopieczni Aliny Bytnar wzięli udział w kolejnych konkursach wokalnych,...

Przegląd sztuki dziecięcej i młodzieżowej SZKATUŁA 2024

Niżańskie Centrum Kultury SOKÓŁ zaprasza na Przegląd Sztuki Dziecięcej...

Zapraszamy na spektakl „Robale”

Zapraszamy na spektakl "Robale" w wykonaniu Młodszej Grupy Teatru...

Archiwalne posty

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Ułatwienia dostępu