9.9 C
Nisko
czwartek, 22 lutego, 2024

104. Rocznica Odzyskania Niepodległości

Udostępnij

1,161FaniLubię
274ObserwującyObserwuj
47SubskrybującySubskrybuj

W czwartek 10 listopada i w piątek 11 listopada w Nisku odbyły się uroczystości związane ze 104. Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W obchodach uczestniczyli mieszkańcy gminy oraz przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, wojska, straży i policji.

Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości rozpoczęło się w Nisku 10 listopada Uroczystym Capstrzykiem Niepodległościowym. O godzinie 18:00 nastąpił podniosły przemarsz z pochodniami ulicą Sandomierską w kierunku Placu Wolności z udziałem Kompani Honorowej Garnizonu Nisko, Grupy Reprezentacyjnej Niżańskich Mażoretek, Orkiestry Dętej OSP w Zarzeczu oraz Harcerzy ZHP Nisko im. Szarych Szeregów. Po przybyciu na Plac Wolności żołnierze podnieśli flagę RP. W dalszej kolejności Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł, Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk oraz Starosta Niżański Robert Bednarz zapalili znicze pamięci pod pomnikiem Wdzięczności i Orląt Lwowskich. Następnie odczytano obwieszczenie Komendy Naczelnej P.O.W. z 10 listopada 1918r. Na koniec niepodległościowej wieczornicy odbyła się defilada wojskowa oraz rozpalone zostało ognisko patriotyczne. Przez cały czas dla zgromadzonych na Placu Wolności mieszkańców Niska wydawany był ciepły posiłek z garnizonowej kuchni.

W piątek 11 listopada świętowanie rozpoczęło się od mszy za Ojczyznę w Sanktuarium św. Józefa. Po nabożeństwie przedstawiciele władz złożyli kwiaty pod „Tablicą Katyńską” i „Tablicą Żołnierzy AK”.

Dalsze uroczystości kontynuowane były na placu Wolności, na który wszyscy zgromadzeni przemaszerowali w okazałym pochodzie. Pod pomnikiem Wdzięczności wygłoszone zostały przemówienia okolicznościowe. Głos zabrał m.in. Marcin Warchoł Wiceminister Sprawiedliwości oraz Waldemar Ślusarczyk Burmistrz Gminy i Miasta Nisko. Następnie odbył się Apel Pamięci, a żołnierze oddali salwę honorową. Tradycyjnie już liczne delegacje na czele z Przedstawicielami Władz Gminy i Miasta Nisko, Rady Miejskiej w Nisku oraz Powiatu Niżańskiego złożyły kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności i Orląt Lwowskich. Jak co roku nie zabrakło defilady w wykonaniu Kompanii Honorowej Garnizonu Nisko. Na koniec uroczystości odbyła się część artystyczna w wykonaniu Reprezentacyjnej Sekcji Tanecznej Mażoretek NCK „Sokół”.

Tekst UGiM Nisko

Ułatwienia dostępu