14.3 C
Nisko
środa, 12 czerwca, 2024

Koncert – 150. Rocznica urodzin śpiewaczki operowej związanej z Niskiem

Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli oraz Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli, koncertami z okazji przypadającej w tym roku 150. rocznicy urodzin Salomei Kruszelnickiej, przypomną o tej największej ukraińskiej śpiewaczce operowej. Koncerty odbędą się 26 października 2022 r. w NCK „Sokół” oraz w SDK w Stalowej Woli. Wykonawcami koncertów będą między innymi uczniowie wydziału wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej z Kijowa oraz Szkoły Muzycznej imienia Salomei Kruszelnickiej ze Lwowa. Na widowni w Nisku zasiądą uczniowie niżańskich szkół średnich, natomiast w Stalowej Woli uczniowie klas chóralnych PSP Nr 11.
Mało znany jest fakt, że starsza siostra artystki Osypa (Josypa) Kruszelnicka (1867-1958), po mężu Bandriwska, wraz ze swoim mężem Karolem (1855-1931) prawnikiem, mieszkała w Nisku. Ich córka Daria też była śpiewaczką operową, choć nie tak znaną jak ciotka.
Ciekawostką jest również to, że w 1891 r. primadonna Salomea Kruszelnicka, gwiazda najsłynniejszych światowych scen operowych, mieszkała przez kilka miesięcy w Nisku u swojej siostry. Przypomina o tym tablica pamiątkowa umieszczona na budynku Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji.
Wydarzenie artystyczne, przygotowane przez młodzież, odbędzie się w ramach warsztatów dziennikarskich pt. „Akademia dziennikarstwa odpowiedzialności społecznej, ekologicznej i obywatelskiej”, realizowanych przez Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, w ramach programu Erasmus+ wymiana młodzieży współfinansowanych przez Unię Europejską. Materiały uzyskane podczas przygotowania, przeprowadzenia i promocji wydarzenia artystycznego zostaną wykorzystane przez uczestników warsztatów do szkoleń z zakresu dziennikarstwa. Zorganizowane wydarzenie będzie stanowiło podstawę do ćwiczenia różnych technik dziennikarskich, takich jak reportaż, recenzja, fotorelacje, artykuł. Koordynatorem projektu jest dr Jerzy Augustyński.

Data

paź 26 2022
Zakończone!

Czas

Cały dzień
Kategoria

Ułatwienia dostępu