W dniach 24-25 stycznia 2022 r. zespół Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nisku brał udział w stacjonarnym szkoleniu w ramach projektu "Konwersja cyfrowa domów kultury".

Warsztaty prowadziła trenerka cyfrowa Adriana Kapała. W czasie szkolenia uczestnicy zapoznali się z ofertą platform do webinariów, szkoleń, prezentacji i organizowania konferencji. W czasie zajęć zostały również opracowane wspólne cele i strategia wprowadzania cyfryzacji w Niżańskim Centrum Kultury "Sokół". 

Szkolenie odbyło w ramach projektu "Konwersja cyfrowa domów kultury", którego celem jest wyposażenie samorządowych instytucji kultury w kompetencje i umiejętności niezbędne do prowadzenia i rozwijania działań w zakresie edukacji kulturalnej oraz animacji kultury w społeczności lokalnej oraz doposażenie w sprzęt niezbędny do prowadzenia działań edukacyjnych i animacyjnych w formie cyfrowej lub online.


Niżańskie Centrum Kultury "Sokół" w Nisku znalazło się w gronie 200 instytucji kultury z całej Polski, które otrzymały dotację w ramach programu"Konwersja cyfrowa domów kultury"


W Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” działa Koło Fotograficzne. Uczestnicy spotykają się co dwa tygodnie i pod opieką instruktora Mariana Rogowskiego wspólnie fotografują i uczą się nowych technik fotograficznych.

Celem spotkań jest nauka teoretyczna i praktyczna, obsługa profesjonalnego sprzętu fotograficznego oraz rozwijanie zainteresowania i pasji fotograficznej. Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację ze styczniowego spotkania Koła Fotograficznego. W czasie zajęć uczestnicy szlifowali warsztat robienia zdjęć portretowych z udziałem modelki Oliwii Drozd.

FOTOREALCJA >>> KOŁO FOTOGRAFICZNE NCK SOKÓŁ 

Autor zdjęcia: Magdalena Stępak 

Autor zdjęcia: Magdalena Stępak 


Autor zdjęcia: Kazimierz Bujak

Autor zdjęcia: Kazimierz Bujak

W czwartek, 6 stycznia 2022 r., ze sceny Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” wybrzmiały najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu Orkiestry Kameralnej pod batutą Michała Zagai oraz zespołu wokalistek Studium Wokalnego NCK.

Kolędowanie to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji bożonarodzeniowych. W czasie koncertu usłyszeliśmy m.in. Bóg się rodzi, Radość dziś nastała, Mizerna Cicha, Oj Maluśki, Maluśki .

Orkiestra Kameralna  powstała w 2019 roku. Zespół gromadzi muzyków z pobliskich miejscowości. Skład orkiestry nigdy nie jest taki sam, lecz zawsze przyświecają mu te same cele - podtrzymanie tradycji kolędowania oraz uświetnienie okresu świąt Bożego Narodzenia.

Studium Wokalne NCK Sokół to grupa zespołów wokalnych oraz wokalistów, których instruktorem jest  Dorota Nieradka. Soliści Studium Wokalnego biorą udział w konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych, gdzie swoim talentem i ciężką pracą zdobywają najwyższe stopnie podium.

Organizatorem koncertu było Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” w Nisku.
Koncert poprowadził Marek Piędzio.
Autorem zdjęć jest Tomasz Tarkowski.

FOTORELACJA >>>> KONCERT KOLĘD 

Za nami kolejny wykład z cyklu „Wieki niezupełnie ciemne”, pt. „Wokół ciała w średniowieczu”, który odbył się w piątek 14.01.2022 r. w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji.

Tym razem w fascynującą podróż w czasie zabrali nas prelegenci Marcin Folta i Tomasz Żbik. Obalili mity na temat postrzegania spraw cielesnych przez ludzi epoki średniowiecza. W zajmujący sposób przybliżyli aspekty higieny w wiekach średnich, okraszając wypowiedzi barwnymi ciekawostkami. Słuchacze dowiedzieli się także jakie choroby i epidemie nękały ludzi w tamtych czasach. Poznaliśmy średniowieczne kanony piękna, które jak się okazuje mają swoje odbicie także w dzisiejszych standardach urody. Ciekawostką było to jak ludzie w wiekach średnich wyobrażali sobie legendarne ludy zamieszkujące odległe krainy. Na koniec zebrani wysłuchali, nawiązującej do prezentowanego obrazu Petera Bruegla „Walka postu z karnawałem”, piosenki Jacka Kaczmarskiego. Zawiera ona słowa znakomicie oddające dylemat człowieka średniowiecznego: „Dusza moja – pragnie postu, ciało – karnawału!”. 


Na kolejne spotkanie z historią średniowiecza zapraszamy już 18.02.2022 r.
Tematem wykładu będą tajniki sztuki wojennej wieków średnich.Wokalistki Studium Wokalnego NCK z licznymi sukcesami. Zostały wyróżnione na XXI MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE "Digi-Talenty Święta 2021"! Gratulujemy serdecznie !!!
I miejsce - Oliwia Sarnikowska
II miejsce - Emilia Warchoł
II miejsce - Weronika Ćwikowska

II miejsce - Andżelika Guściora