Zespoły tańca nowoczesnego działają przy Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” już kilkanaście lat. Inicjatorem powstania grup była Aneta Markiewicz. Pierwszy nabór do uczestnictwa w zajęciach tanecznych przeprowadzony został w 2000 r. Podczas spotkania organizacyjnego powołano do życia trzy grupy taneczne: Iskierki, Fuks i Shine. W 2002 r. powstała kolejna formacja - Iskierki II.

Lata 2004-2005 to okres wytężonej pracy tancerzy, która przyczyniła się do pasma licznych sukcesów niżańskich zespołów. Formacje taneczne mogły wówczas zaprezentować się podczas licznych imprez lokalnych. Ponadto promowały Nisko na przeglądach, konkursach i turniejach tanecznych m.in. w Rzeszowie, Krośnie, Miejscu Piastowym, Zamościu, Częstochowie, Łańcucie, Gnieźnie, Łodzi, Stalowej Woli, Kielcach, Ostrowi Mazowieckiej, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Pięcioletnia praca Pani Anety z zespołami została zwieńczona Jesiennym Jubileuszem Tanecznym, który odbył się 21-22 października 2006 r.

Duże zainteresowanie tańcem spowodowało, iż na przestrzeni kolejnych lat  powstały następne zespoły: Duża Muza, Mała Muza i Mini Fuks. Pracę z tymi grupami podjęli kolejni instruktorzy tańca: Lidia Kłosowska, Ewelina Pisarek i Kinga Muroń.

W sezonie artystycznym 2012/2013 regularne próby rozpoczęło pięć formacji: Mała Muza, Duża Muza, Mini Fuks I, Mini Fuks II i Mini Fuks III. Zespoły skupiały wówczas 80 młodych entuzjastów tańca. Formacje prezentowały się przede wszystkim na imprezach o charakterze regionalnym, ale także brały udział w przeglądach, festiwalach i konkursach tanecznych na terenie całego kraju. Instruktorem wszystkich zespołów od 2008 do 2013 r. była Małgorzata  Woynarowska. Od  2013 r. do 2015 r. pieczę nad zespołami sprawowała Monika Nicałek- Gabanyan.

Natomiast od września 2015 r. do chwili obecnej instruktorem i choreografem wszystkich zespołów tanecznych jest pani Teresa Świdecka-Węglarz.

W obecnym sezonie artystycznym 2019/2020 funkcjonuje osiem zespołów tanecznych:  Mini Fuks II, Mini Fuks III, Mini Fuks IV, Mini Fuks V, Mini Fuks VI , Grupa Reprezentacyjna Fuks oraz dwie grupy przedszkolne. 

Zespoły taneczne NCK to idealne miejsce na kształtowanie pasji jaką może być taniec. Uczestnicy zajęć poznają najpopularniejsze techniki taneczne takie jak jazz, acro i contemporary. Są to techniki wyjątkowo widowiskowe, dlatego też bardzo często wykorzystywane w musicalach, filmach tanecznych, w teledyskach i programach telewizyjnych. Każdy, kto należy do zespołu, przygotowywany jest do pokazów i konkursów tanecznych, dzięki czemu wdrażany jest do większej śmiałości, zdrowej rywalizacji, a także do przeżywania i wyrażania własnych emocji poprzez taniec.

Zespoły w trakcie trwania roku kulturalnego biorą udział w konkursach, przeglądach i festiwalach, zdobywając nagrody, a uczestnictwo w samych zajęciach to wspaniała okazja do wartościowego spędzania czasu wolnego.

  • Nauka gry w szachy

    Szachy to jedna z nielicznych gier, które bawią, a jednocześnie przynoszą tak wiele korzyści.  Treningi szachowe rozwijają pamięć i koncentrację. Spotkania szachowe prowadzi pan Michał Rostek oraz Ks. Franciszek Grela.

Stałą formą zajęć w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”, rozwijającą osoby uzdolnione muzycznie,  jest nauka gry na instrumentach. Z indywidualnych lekcji korzystają zarówno dzieci jak i młodzież.

  • Nauka gry na pianinie i gitarze/instruktor - Łukasz Markowicz
  • Nauka gry na gitarze / instruktor - Dominik Maślach
  • Nauka gry na skrzypcach /instruktor – Jadwiga Koziarz
  • Balet / instruktor – Sylwia Świątek

    Zajęcia baletowe dla dzieci uczą podstawowych figur i kroków baletowych, kształtują estetykę ruchu poprzez wyrabianie płynności, gibkości, poczucia rytmu oraz muzykalności. Ćwiczenia kształtują także zwinność, wdzięk, prawidłową postawę, wpływają na poprawienie koncentracji, samodyscypliny oraz rozwijają wyobraźnię.

1Rysunek i malarstwo /instruktor - Izabela Pataraniak

Sekcja rysunku i malarstwa w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” powstała w 2017 roku. Instruktorem prowadzącym zajęcia jest absolwentka wydziału sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego – Izabela Pataraniak. Z oferty korzystają dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Uczestnicy tworzą prace przy użyciu różnych technik plastycznych (ołówek, grafit, węgiel, pastel, akryl, olej). Podczas zajęć realizowane są następujące tematy: portret, postać ludzka, martwa natura, pejzaż, scena rodzajowa, zwierzęta, draperie i wiele innych. Dzieci uczą się także posługiwać środkami wyrazu plastycznego, takimi jak kompozycja, perspektywa, barwa, światło oraz ekspresja. Ponadto program obejmuje oglądanie krótkich bajek i filmików powiązanych ze sztuką, a także zajęcia w plenerze przy profesjonalnych sztalugach.

Głównym celem zajęć jest rozwój indywidualnej wartości artystycznej, wzbogacenie umiejętności warsztatowych, kształtowanie potrzeb i zainteresowań plastycznych uczestników. Świat dziecięcej wyobraźni, wyrażonej za pomocą języka plastycznego można ujrzeć na wystawach podsumowujących poszczególne lata pracy artystycznej w NCK „Sokół”.

Zajęcia odbywają się w piątki.
16.30 – 18.00 – grupa młodsza
18.00 – 19.30 – grupa starsza

2Zajęcia plastyczno–manualne „Papierowe wariacje” / instruktor - Tomasz Żbik
Zajęcia odbywają się w czwartki.
15.30 – 17.30