KLIKNIJ I ZOBACZ

Od kilku miesięcy nie możemy się spotykać z dziećmi i młodzieżą podczas normalnych zajęć w pracowniach Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”, utrudnione zostały także wizyty w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji. Wiemy, że ograniczenia kontaktów społecznych, spotkań z rówieśnikami, dostępie do kina, imprez kulturalnych, zajęć pozaszkolnych w dobie epidemii wszystkim mocno doskwiera. Każda sytuacja ma jednak przewrotnie dobre strony. Wszyscy mamy odrobinę więcej czasu. Nam przydał się do tego, by przygotować materiał, w którym przekazujemy szczyptę wiedzy i  proponujemy działania artystyczne a przez to, jak mamy nadzieję, pomożemy najmłodszym przegonić nudę. Chcielibyśmy zachęcić do tego, żeby zrobić coś dla siebie i dla sztuki – spędzić  twórczo wolny czas. Zrealizowaliśmy cykl ośmiu krótkich filmików pod nazwą „SOBIE I MUZOM”. W każdym z nich przemycamy ciekawostkę dotyczącą przedmiotów, postaci lub wydarzeń wiążących się z historią miasteczka Nisko i zapraszamy do wspólnej zabawy z instruktorem. Podążając za wskazówkami prowadzącego warsztaty poznamy technikę lepienia naczynia glinianego, dowiemy się jak własnoręcznie wykonać ozdobną ramkę, ekslibris, pieczęć, kotylion, pięknie pisać, zatańczyć jak mażoretka i zagrać znaną melodię. Począwszy od 30 listopada 2020 r., co kilka dni, na kanale Youtube NCK „Sokół” będą się pojawiać kolejne odcinki cyklu, do oglądania których serdecznie zapraszamy.

Linki do filmików będą sukcesywnie udostępniane na stronie internetowej i profilach społecznościowych Facebook Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” i Niżańskiego Centrum Historii  i Tradycji.

Przygotowaliśmy:

  1. Film „GLINIAKI” – prezentujemy w nim fragmenty naczyń ulepionych przez mieszkańców wczesnośredniowiecznej osady na Skrzyńskiej Górze, która dała początek Nisku i zachęcamy do ulepienia prostego naczynia glinianego.
  2. Film „PISANKI” – pokazujemy w nim jak wyglądały ręcznie pisane dokumenty lustratorów odwiedzających Nisko w XVI, XVII i XVIII wieku i zapraszamy na spotkanie z kaligrafem.
  3. Film „WPRAWKI DO OPRAWKI” – prezentujemy w nim dziewiętnastowieczny album na zdjęcia, który mógł należeć do hrabiny Marii zwanej Dobrodziejką Niska i zapraszamy do własnoręcznego ozdobienia ramki techniką dekoupage.
  4. Film „STEMPELEK” – prezentujemy w nim urzędnicze pieczęcie z XIX wieku i zapraszamy do wykonania pieczątki z gliny samoutwardzalnej.
  5. Film „GIMNASTYKA SOKOLIKA” - prezentujemy w nim pas do munduru sokolego oraz współczesny strój niżańskich mażoretek nawiązujący do tradycji i zapraszamy do nauki układu mażoretkowego.
  6. Film „KSIĄŻKOZNACZEK” – prezentujemy w nim ekslibris J.M. Gisgesa, literata związanego z Niskiem i zapraszamy do wykonania własnego w technice linorytu.
  7. Film „ODZNACZ SIĘ” – prezentujemy w nim dwa odznaczenia wojskowe za udział w walkach o niepodległość w latach 1918 -1921 i zapraszamy do wykonania własnego kotylionu ze wstążek.
  8. Film „DZWONKI” – opowiadamy w nim o tym, że słowa do znanej pieśni „Rozszumiały się wierzby płaczące” napisał pedagog z Niska Roman Ślęzak.

Cykl filmików edukacyjnych pod nazwą „Sobie i muzom” zrealizowało Niżańskie Stowarzyszenie Dla Kultury we współpracy z Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”, w ramach zadania dofinansowanego ze środków Gminy i Miasta Nisko.