Serdecznie zapraszamy na wystawę pod nazwą „40 lat Solidarności na Ziemi Sandomierskiej”. Wystawę można zwiedzać w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji od 9 lipca do 21 sierpnia 2020 r., w godzinach 13.00 – 17.00.
Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne możliwe jest jedynie zwiedzanie indywidualne, w wyznaczonych godzinach, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa (maseczka, dezynfekcja rąk, dystans społeczny).
Wystawa włącza się w obchody 40. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który jako ogólnonarodowy ruch zmienił bieg historii. Ekspozycja powstała z inicjatywy mieszkańca Niska, pana Michała Rostka, działacza opozycji antykomunistycznej odznaczonego Krzyżem Wolności i Solidarności oraz pana Andrzeja Kaczmarka, przewodniczącego Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”.
Ekspozycję stanowią plansze autorstwa Instytutu Pamięci Narodowej, dotyczące strajku w Hucie Stalowa Wola w sierpniu 1988 r., uzupełnione prezentacją konspiracyjnych czasopism, biuletynów z czasów stanu wojennego i lat 80. ze zbiorów Michała Rostka i Mieczysława Wrońskiego