Razem z Niżańskim Stowarzyszeniem dla Kultury realizujemy projekt pod nazwą „Dzieje miasta w pięciu odsłonach”. Za nami premierowy pokaz filmu animowanego „Historia Niska – czyli jak to się stało, że wyrosło miasto”. Powstały też pocztówki z cyklu „Nowe miasto w starej szacie”. W fazie finalnej znajduje się realizacja wydawnictwa dla dzieci – opowieści o historii Niska dla najmłodszych pod tytułem „Czy wiecie, że…”. Czwartą inicjatywą jest wieczór wspomnień o postaciach wybitnych i zasłużonych dla Niska. Sylwetki osób zapisanych w historii miasteczka przybliży regionalista Mariusz Kowalik. Serdecznie zapraszamy 14 lipca 2021 r. na godz. 17.00 do Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji.
Projekt Niżańskiego Stowarzyszenia dla Kultury „Dzieje miasta w pięciu odsłonach”, współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014 – 2020. Projekt realizowany jest w ramach Projektu Grantowego pt. Wsparcie inicjatyw związanych z lokalnym dziedzictwem kulturowym i historycznym, realizowanym przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”.

Zapraszamy do oglądania nowej wystawy czasowej w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji.

W dniach od 14 maja do 10 czerwca 2021 r. udostępniamy ekspozycję medali okolicznościowych z kolekcji niżańskiego kolekcjonera i numizmatyka Tadeusza Wojcieszyna.

Na wystawie znajduje się łącznie 187 medali i numizmatów. Tematyka zbiorów jest zróżnicowana. Prezentujemy serie medali i monet o tematyce religijnej, patriotycznej i sportowej.

Zwiedzanie jest możliwe pod warunkiem przestrzegania rygorów sanitarnych. Obowiązują maseczki, dezynfekcja rąk i zachowanie dystansu społecznego. Jednocześnie na wystawie może przebywać 5 osób.

Informujemy, że od 04.05.2021 r. Niżańskie Centrum Historii i Tradycji jest ponownie otwarte dla zwiedzających. Zwiedzanie możliwe jest pod warunkiem przestrzegania rygorów sanitarnych (maseczka, dezynfekcja rąk, dystans społeczny). W tej chwili dostępna jest wystawa stała "Jest takie miejsce... Nisko. Osada, wieś królewska, dobra kameralne, powiat, miasto". Nowość stanowi ekspozycja militariów z okresu I wojny światowej, ze zbiorów Muzeum Historii Ziemi Rudnickiej w Rudniku nad Sanem (w organizacji).

Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” zaprasza na wystawę rękodzieła artystycznego „Nitką malowane”.  Wystawę będzie można oglądać w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji w dniach 8-31 marca 2021 r.
W tym roku zapraszamy do świata koronki. Zobaczymy serwety, serwetki, obrusy, firanki, elementy garderoby wykonane szydełkiem i na drutach przez utalentowane mieszkanki Niska i okolic.

Ze względu na zagrożenie epidemiczne nie organizujemy w tym roku uroczystego otwarcia wystawy. Przypominamy, że zwiedzanie wystawy możliwe jest pod warunkiem przestrzegania rygorów sanitarnych. Zobowiązani jesteśmy do zakrywania ust i nosa, dezynfekcji rąk oraz zachowania dystansu między zwiedzającymi. Jednocześnie na terenie sali ekspozycyjnej może przebywać maksymalnie 5 osób.

Niżańskie Centrum Historii i Tradycji jest otwarte od 2 lutego 2021 r. Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00. Odwiedzanie placówki możliwe jest pod warunkiem przestrzegania rygorów sanitarnych. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwiedzający zobowiązani są do zakrywania ust i nosa, dezynfekcji rąk oraz zachowania dystansu między zwiedzającymi. Jednocześnie na terenie sali ekspozycyjnej może przebywać maksymalnie 5 osób.

Obecnie można zwiedzać stałą ekspozycję poświęconą historii Niska pod nazwą „Jest takie miejsce… Nisko – osada, wieś królewska, dobra kameralne, powiat, miasto” oraz czasową wystawę malarstwa Elżbiety Boukourbane i Michała Potaczały „Synergia” (wystawa dostępna do 25 lutego 2021 r.).

KLIKNIJ I ZOBACZ

Od kilku miesięcy nie możemy się spotykać z dziećmi i młodzieżą podczas normalnych zajęć w pracowniach Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”, utrudnione zostały także wizyty w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji. Wiemy, że ograniczenia kontaktów społecznych, spotkań z rówieśnikami, dostępie do kina, imprez kulturalnych, zajęć pozaszkolnych w dobie epidemii wszystkim mocno doskwiera. Każda sytuacja ma jednak przewrotnie dobre strony. Wszyscy mamy odrobinę więcej czasu. Nam przydał się do tego, by przygotować materiał, w którym przekazujemy szczyptę wiedzy i  proponujemy działania artystyczne a przez to, jak mamy nadzieję, pomożemy najmłodszym przegonić nudę. Chcielibyśmy zachęcić do tego, żeby zrobić coś dla siebie i dla sztuki – spędzić  twórczo wolny czas. Zrealizowaliśmy cykl ośmiu krótkich filmików pod nazwą „SOBIE I MUZOM”. W każdym z nich przemycamy ciekawostkę dotyczącą przedmiotów, postaci lub wydarzeń wiążących się z historią miasteczka Nisko i zapraszamy do wspólnej zabawy z instruktorem. Podążając za wskazówkami prowadzącego warsztaty poznamy technikę lepienia naczynia glinianego, dowiemy się jak własnoręcznie wykonać ozdobną ramkę, ekslibris, pieczęć, kotylion, pięknie pisać, zatańczyć jak mażoretka i zagrać znaną melodię. Począwszy od 30 listopada 2020 r., co kilka dni, na kanale Youtube NCK „Sokół” będą się pojawiać kolejne odcinki cyklu, do oglądania których serdecznie zapraszamy.

Linki do filmików będą sukcesywnie udostępniane na stronie internetowej i profilach społecznościowych Facebook Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” i Niżańskiego Centrum Historii  i Tradycji.

Przygotowaliśmy:

  1. Film „GLINIAKI” – prezentujemy w nim fragmenty naczyń ulepionych przez mieszkańców wczesnośredniowiecznej osady na Skrzyńskiej Górze, która dała początek Nisku i zachęcamy do ulepienia prostego naczynia glinianego.
  2. Film „PISANKI” – pokazujemy w nim jak wyglądały ręcznie pisane dokumenty lustratorów odwiedzających Nisko w XVI, XVII i XVIII wieku i zapraszamy na spotkanie z kaligrafem.
  3. Film „WPRAWKI DO OPRAWKI” – prezentujemy w nim dziewiętnastowieczny album na zdjęcia, który mógł należeć do hrabiny Marii zwanej Dobrodziejką Niska i zapraszamy do własnoręcznego ozdobienia ramki techniką dekoupage.
  4. Film „STEMPELEK” – prezentujemy w nim urzędnicze pieczęcie z XIX wieku i zapraszamy do wykonania pieczątki z gliny samoutwardzalnej.
  5. Film „GIMNASTYKA SOKOLIKA” - prezentujemy w nim pas do munduru sokolego oraz współczesny strój niżańskich mażoretek nawiązujący do tradycji i zapraszamy do nauki układu mażoretkowego.
  6. Film „KSIĄŻKOZNACZEK” – prezentujemy w nim ekslibris J.M. Gisgesa, literata związanego z Niskiem i zapraszamy do wykonania własnego w technice linorytu.
  7. Film „ODZNACZ SIĘ” – prezentujemy w nim dwa odznaczenia wojskowe za udział w walkach o niepodległość w latach 1918 -1921 i zapraszamy do wykonania własnego kotylionu ze wstążek.
  8. Film „DZWONKI” – opowiadamy w nim o tym, że słowa do znanej pieśni „Rozszumiały się wierzby płaczące” napisał pedagog z Niska Roman Ślęzak.

Cykl filmików edukacyjnych pod nazwą „Sobie i muzom” zrealizowało Niżańskie Stowarzyszenie Dla Kultury we współpracy z Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”, w ramach zadania dofinansowanego ze środków Gminy i Miasta Nisko.

Ubolewamy, że w związku z czasowym zamknięciem Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji nie będą mogli Państwo obejrzeć naszej najnowszej wystawy „Synergia”. Wystawa jest naprawdę wyjątkowa. Składa się na nią trzynaście unikatowych prac duetu niżańskich artystów – Elżbiety Boukourbane i Michała Potaczały. Każdy obraz ma dwóch autorów, gdyż twórcy malowali wspólnie na jednym płótnie. Na wszystkich z nich widać ślady rozpoznawalnego stylu każdego z malarzy. Chociaż wiadomo, że zdjęcie nie odda piękna obrazu oglądanego na własne oczy, to zachęcamy do obejrzenia prezentacji, która musi tym razem zastąpić odwiedziny w naszej galerii.

LINK: SYNERGIA online

Na wystawie rysunków i akwareli Krzysztofa Nowaka „Podróż z Niska do Opatowa” znalazło się blisko 70 prac przedstawiających najciekawsze obiekty architektoniczne Niska, Stalowej Woli, Tarnobrzega, Sandomierza i Opatowa. W filmiku prezentacja pierwszego etapu tej artystycznej wędrówki. Wystawa miała miejsce w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji w dniach 01.09 – 22.10.2020 r.

LINK YOUTUBE -  https://www.youtube.com/watch?v=FmhJaSW-zBc